Jasno
-2°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Vykosťovaniu mŕtvych Slovákov môže zabrániť len zmena legislatívy
Zdielať na

Vykosťovaniu mŕtvych Slovákov môže zabrániť len zmena legislatívy

BRATISLAVA / Ani reportáže o vykostených Slovákoch po smrti, či pribúdajúce odmietnutia ľudí s pitvou alebo odbermi orgánov po smrti, zatiaľ nemali žiadny vplyv na počty odobratých tiel či prípadnú zmenu zákona. Ten naďalej umožňuje zbaviť ľudské telo po smrti nielen kostí, kĺbov, šliach a iných tkanív, a to aj bez predchádzajúceho súhlasu mŕtveho, alebo dokonca aj proti vôli blízkych zosnulého. Obsah videa nie je vhodný pre maloletých a mladistvých divákov.

Televízia JOJ už tento rok priniesla šesť rôznych príbehov zosnulých, ktorých spája po smrti jedna podstatná vec. Po nečakanom odchode prišli na patológii nedobrovoľne o svoje kosti, kĺby a iné tkanivá.   

Minulý rok prišlo takto nedobrovoľne o tkanivá 164 mŕtvych a počty odberov neklesajú.  

Podľa hovorkyne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Soni Valášikovej, bolo v roku 2014 vykonaných spolu 155 odberov tkanív z tiel mŕtvych darcov.

Mŕtvym hrozí odber tkanív na troch súdno-lekárskych pracoviskách na Slovensku - v Bratislave, Nitre a Banskej Bystrice. Inde sa odbery nerobia.

Tkanivá z tiel vyrezáva tím súkromnej spoločnosti TRI na základe zmluvy so štátom. Súhlas rodiny si nežiada, lebo zákon to nevyžaduje.

Slováci odber orgánov odmietajú

Národná transplantačná organizácia zaznamenala v roku 2014 nárast odmietnutí Slovákov s odberom orgánov a tkanív po smrti. Päťdesiat percent prehlásení prišlo do organizácie v tomto roku, po zverejnení prípadov vykostených. Podobný trend zaznamenal aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Bolo ich 298.

U našich západných susedov už deväť mesiacov platí novela občianskeho zákonníka, ktorý na rozdiel od nášho práva predpokladá, že zosnulý nesúhlasí s pitvou či odberom tkanív, pokiaľ s tým ešte za života písomne nesúhlasil.   

Podľa údajov od českých patológov, klesol dramaticky počet pitiev, oproti minulému roku zhruba na desatinu. Česká norma a skúsenosti tak môžu byť priamou inšpiráciou pre tvorcov slovenskej legislatívy.  

"Pripravuje sa zmena Občianskeho zákonníka ešte v tomto volebnom období, aj touto témou sa budeme zaoberať," informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy