Zrútenie záchranárov nespôsobila technika, pilota oslepilo slnko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nehodu záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji, ku ktorej došlo v júli, nespôsobila technická porucha. Vyplýva to zo záverečnej správy vyšetrovateľov, ktorú má televízia JOJ k dispozícii. Za nešťastím, ktoré si vyžiadalo štyri ľudské životy, je kombinácia dvoch hlavných faktorov.
Vrtuľník typu Agusta havaroval počas snahy o záchranu dieťaťa, ktoré spadlo do rokliny.
Záchranári sa chystali na zásah v mimoriadne náročnom teréne.
Elektrické drôty a slnko
Stroj spoločnosti ATE bol v bezchybnom stave, letela s ním skúsená posádka.
Na palube boli štyria ľudia.
"Hlavnou a bezprostrednou príčinou nehody bol stret vrtuľníka s oceľovými drôtmi elektrického vedenia natiahnutými ponad prielom rieky Hornád v previse, počas letu v prízemnej výške," píše sa v záverečnej správe leteckého a námorného vyšetrovacieho úradu, ktorú ma televízia JOJ k dispozícii.
Príčinou nehody bolo podľa vyšetrovateľov aj počasie, predovšetkým západ slnka, ktorý mohol oslepiť pilota.
"Svojim svitom v smere proti letu vrtuľníka pravdepodobne spôsobil prehliadnutie drôtov elektrického vedenia pilotom," zistili vyšetrovatelia.
noviny.sk
Vyšetrovatelia podľa niekoľkostránkovej správy vykonali aj rekonštrukciu tragického letu:
noviny.sk
Vrtuľník talianskej výroby bol v dobrom technickom stave, hoci do nehody absolvoval viac ako 21 - tisíc letov. "Technický stav vrtuľníka pred nehodou a ani počas letu nebol príčinou vzniku leteckej udalosti. Oba motory až do okamihu leteckej udalosti vykazovali normálnu činnosť," uvádza správa leteckého a námorného vyšetrovacieho úradu.
Riziko pre záchranu života
Záchranársky vrtuľník sa zrútil v piatok 17. júla podvečer v Kláštorskej rokline v Slovenskom raji. Leteckí záchranári leteli na pomoc zranenému nemeckému chlapcovi.
Aj podľa vyšetrovateľov bojovali s časom a prvoradá bola pre posádku záchrana ľudského života. Vyplýva to z viacerých formulácií v záverečnej správe.
"Pravdepodobne z dôvodu časovej tiesne pri záchrane pacienta, pilot vykonal let oproti zapadajúcemu slnku, čím si zhoršil možnosť identifikácie elektrického vedenia, ktorého stožiare boli pri danej výške letu ukryté v poraste stromov," napísali okrem iného v dokumente.
Viac v reportáži Matúša Gavláka:
Pád záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji