Nový obchvat okolo Bratislavy povedie cez chránené územie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Hlavné mesto Slovenska je opäť bližšie k novému diaľničnému obchvatu. Navrhované prepojenie ale vedie cez chránené územie, kde žijú vzácne vtáky. Vláda tvrdí, že inú možnosť sme nemali a nový diaľničný obchvat označia za projekt vyššieho záujmu.
Trasa diaľničného obchvatu pri bratislavských Jarovciach prekročí Dunaj, následnu južne od Slovnaftu smerom na Ivanku pri Dunaji pretne chránené vtáčie územie Dunajské Luhy.
"Nie je tam iné riešenie. Bude sa stavať D4-ka. Budú prijaté kompenzačné opatrenia," uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.
Spokojní ochranári
Vybudovanie nového obchvatu Bratislavy nebude ale v úvodzovkách zadarmo. Na oplátku totiž plánuje vláda vysadiť úplne nový les.
Nový diaľničný obchvat je podľa rezortu životného prostredia dôležitejší ako príroda. Plánovaný obchvat odbremení hlavné mesto od hustej premávky. S navrhovanou trasou sú prekvapivo spokojní aj ochranári. "Posunutie južnejšie by znamenalo väčšie škody na lužné lesy, severnejšie by zase zdeštruovalo ostrov Kopláž, ktorý je chránený," hovorí Jozef Ridzoň z SOS Birds Life.
Podľa ochranárov tak ide o najrozumnejší kompromis. Výstavbu totiž nesledujú iba oni, ale o potrebnú ochranu sa zaujíma aj Brusel. Možno aj preto sa po prvý krát na Slovensku bude jedna chránená oblasť kompenzovať výsadbou druhej. "Jedno hniezdnisko zanikne, druhé nové vznikne a tým pádom sa tie straty vyrovnajú," hovorí Ridzoň.
Štvorročná výstavba
Nový obchvat hlavného mesta by sa mal začať stavať na prelome rokov 2015 a 2016. No a jeho výstavba by mala trvať približne štyri roky. "Niektoré úseky môžu byť dané do užívania aj skôr," uviedol hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Michal Fúrik.