Zatiahnuté
Bratislava
Oldrich
3.12.2024
Lídrom pravice Procházka, Smeru klesajú preferencie
Zdielať na

Lídrom pravice Procházka, Smeru klesajú preferencie

BRATISLAVA / Lídrom pravice je podľa prieskumu agentúry Polis Slovakia Radoslav Procházka (Sieť), v prípade ľavice je to predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Procházku v prieskume označilo za vedúcu osobnosť pravice 22,1 percenta opýtaných, Fica označilo za lídra ľavice 66 percent respondentov.

Lídrom pravice Procházka

Za Radoslavom Procházkom nasleduje Béla Bugár zo strany Most-Híd s podporou 12,3 percenta, za ním sa umiestnil Ján Figeľ (KDH), ktorého označilo za vedúcu osobnosť pravice 9,2 percenta opýtaných.

Lídra pravice ľudia vidia aj v Danielovi Lipšicovi (NOVA), Igorovi Matovičovi (OĽaNO), Pavlovi Hrušovskom (KDH) či Pavlovi Frešovi (SDKÚ-DS).

Budúcemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi prisudzuje líderstvo 4,7 percenta opýtaných a expremiérke Ivete Radičovej 2,1 percent respondentov. Medzi nimi sa umiestnil Richard Sulík (SaS), rebríček uzatvára Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS).

Ako informoval šéf agentúry Polis Slovakia Ján Baránek, iných politikov označilo za lídrov pravice 5,1 percenta, nikoho neoznačilo 20 percent a nevedelo odpovedať 22,1 percenta opýtaných.

Tab č. 1 Líder pravice

"Ktorých slovenských politikov dnes vnímate ako lídrov pravice?"

MenoPočet hlasov (%)
Radoslav Procházka (Sieť)22,1
Béla Bugár (Most-Híd)12,3
Ján Figeľ (KDH)9,2
Daniel Lipšic (NOVA)9,1
Igor Matovič (OĽaNO)8,3
Pavol Hrušovský (KDH)

8,1

Pavol Frešo (SDKÚ-DS) 6,6
Andrej Kiska (budúci prezident SR)4,7
Richard Sulík (SaS)3
Iveta Radičová  (expremiérka)2,1
Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS)1,7
Iní5,1
Nikoho20
Neviem22,1

Zdroj: SITA

Po Ficovi Kaliňák

Lídrom ľavice s druhým najvyšším percentom získaných hlasov je minister vnútra Robert Kaliňák (23,4 %). Za ním sa umiestnil šéf diplomacie Miroslav Lajčák so ziskom 9,4 percenta, nasleduje predseda parlamentu Pavol Paška, toho považuje za vedúcu osobnosť ľavice 6,8 percenta opýtaných.

Nasleduje minister financií Peter Kažimír, minister dopravy Ján Počiatek, prezident Ivan Gašparovič a rebríček ľavicového lídra uzatvára minister rezortu školstva Dušan Čaplovič. Iného politika označilo 2,8 percenta respondentov, nikoho 8,5 percenta a 15,3 percenta nevedelo odpovedať.

Tab. č. 2 Líder ľavice

"Ktorých slovenských politikov dnes vnímate ako lídrov ľavice?"

Meno počet hlasov (%)
Robert Fico (premiér SR)66
Róbert Kaliňák (minister vnútra)23,4
Miroslav Lajčák (minister zahraničných vecí)9,4
Pavol Paška (predseda NR SR) 6,8
Peter Kažimír (minister financií)3,8
Ján Počiatek (minister dopravy)3,8
Ivan Gašparovič (prezident)2,1
Dušan Čaplovič (minister školstva)1,3
Iní2,8
Nikoho 8,5
Neviem 15,3

Zdroj: SITA

Telefonický prieskum na vzorke 1 250 respondentov urobila agentúra Polis Slovakia pre agentúru SITA v dňoch 27. apríla až 4. mája. Respondenti boli starší ako 18 rokov z celého Slovenska. Agentúra sa ich pýtala na dve otázky: "Ktorých slovenských politikov dnes vnímate ako lídrov pravice?" a "Ktorých slovenských politikov dnes vnímate ako lídrov ľavice?".

Procházková strana druhá, SaS mimo parlamentu

Ak by sa parlamentné voľby konali na prelome apríla a mája, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 38,3 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončila vznikajúca strana Radoslava Procházku Sieť s výsledkom 11,4 percenta. Tretie miesto by patrilo Mostu-Híd (7,9 percenta), nasledovalo by hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (7,7 percenta). KDH by malo podporu siedmich percent.

Strana maďarskej komunity by získala 6,3 percenta hlasov. V národnej rade by sedeli aj poslanci za SDKÚ-DS, ktorých by podporilo päť percent respondentov telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia pre agentúru SITA.

Prieskum robili od 27. apríla do 4. mája na vzorke 1 250 respondentov starších ako 18 rokov v celej republike. Respondentov sa pýtali: "Ak by boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?"

Mimo parlamentu by podľa prieskumu skončila strana Sloboda a Solidarita, ktorej prieskum nameral 3,8 percenta hlasov, rovnaký výsledok by mala aj SNS. NOVA by získala 2,9 percenta hlasov opýtaných, Ľudová strana – Naše Slovensko 1,9 percenta a Komunistickú stranu Slovenska by volilo 1,8 percenta respondentov.

Preferencie vypočítali zo 60-percentnej volebnej účasti. Nerozhodnutých bolo 18 percent respondentov, voliť by nešlo 22 percent. "Agentúra Polis Slovakia neuvádza preferencie strán pred ich registráciou na ministerstve vnútra. Vzhľadom na vysoké preferencie plánovanej strany Sieť sme urobili výnimku," uviedol šéf agentúry Polis Slovakia Ján Baránek.

Tab. č. 3 Parlamentné voľby by vyhral Smer-SD

Politická stranaAprílPočet mandátovMarec
Smer-SD38,36941,5
Sieť*11,420
Most-Híd7,9147,7
OĽaNO7,7149
KDH7139,2
Strana maďarskej komunity6,3116,5
SDKÚ-DS595,8
SaS3,8
SNS3,8
NOVA2,9
Ľudová strana - Naše Slovensko1,9
Komunistická strana Slovenska1,8
Iná strana alebo hnutie2,2

Zdroj: SITA/** Agentúra Polis Slovakia neuvádza preferencie strán pred ich registráciou na ministerstve vnútra. Vzhľadom na vysoké preferencie plánovanej strany Sieť urobila výnimku.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy