Jasno
Bratislava
Bohdan
21.12.2024
Rómčina na školách? Peniaze sú, chýba ale vôľa...
Zdielať na

Rómčina na školách? Peniaze sú, chýba ale vôľa...

BRATISLAVA, SVINIA / Prekvapujúca výzva na zapojenie sa do projektu z úradu vlády vyvoláva otázniky. Hovorí o desiatkach tisícov eur pre základné a stredné školy, ale pod podmienkou zmeny vyučovacieho procesu. To znamená, že by sa školáci okrem slovenského jazyka učili aj rómsky.

Na projekt sú určené tisícky eur

Úrad vlády má nachystaných 5000 až 40 000 eur pre základné a stredné školy. Otázne ale je, či budú mať vôbec o tieto peniaze záujem. "Tento projekt je určený pre všetky prihlásené základné a stredné školy, ktoré v konečnom dôsledku chcú do svojich vyučovacích programov zapracovať rómsky jazyk, rómsku kultúru, rómsku literatúru alebo rómsku históriu. Tieto predmety budú zaradené do vyučovacieho procesu," hovorí hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová. 

Prečo také náhle a nečakané zmeny vo vyučovacích procesoch? Projekt je vraj určený len pre tých, ktorí o to záujem majú, povinné to nie je. Podľa hovorkyne premiéra sa skôr očakáva, že záujem prejavia len tie obce a mestá, kde je rómskych žiakov na školách oveľa viac ako detí z majority.

Obyvateľom osady vo Svinnej sa rómsky jazyk na školách nepáči, pretože ich deti prestanú rozumieť väčšine. "Raz je to slovenský štát, tak by sme sa mali učiť po slovensky," vraví jeden z Rómov. "Keby dieťa hovorilo len po rómsky, nemohlo by si nájsť robotu," dodáva oslovený Róm.

Pollák: Rómovia by si nenašli prácu

Aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity je skôr na strane Rómov. Myslí si, že rómsky jazyk do školských lavíc ako jeden z ďalších cudzích jazykov nepatrí.

"Nie som zástancom práve toho, aby sme vybudovali sieť škôl, kde by bol vyučovacím jazykom rómsky jazyk, pretože tam nevidím prepojenie na pracovný trh," vraví splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák.

Podľa Eleny Gallovej Kriglerovej z Centra pre výskum etnicity a kultúry by to prínos mať určite mohlo. "Vo Švédsku napríklad existujú šlabikáre, ktoré sú aj vo vyučovacom jazyku, ale aj v jazyku detí, z krajín, z ktorých pochádzajú," tvrdí. 

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy