Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Slovensko bičujú vetry a stúpajú hladiny riek...
Zdielať na

Slovensko bičujú vetry a stúpajú hladiny riek...

SLOVENSKO / Krajina bojuje so silným vetrom a dažďom. Na východe Slovenska je do piatkového rána vyhlásená výstraha 3. stupňa pred povodňami.

Problémové toky

Aktuálna poveternostná situácia je veľmi netypická. V našej oblasti za normálnych podmienok prevláda západný prenos oblakov a zrážok od Atlantického oceánu. V týchto dňoch prevládajúce oblačné a daždivé počasie spôsobuje tlaková níž, ktorá sa nachádza na juhovýchod od nášho územia.

"Tlakový útvar nás zásobuje mohutnou oblačnosťou a výdatnými zrážkami, ktoré spôsobujú problémy na našich tokoch. Zrážky sú lokálne a výdatné. Na Zamagurí, v okolí Tatier, na Kysuciach a Orave už máme lokality, kde za posledných 24 hodín spadlo viac ako 40 milimetrov zrážok," uviedla meteorologička Najlepšieho počasia Miriam Jarošová

Zrážky budú pokračovať aj v piatok. V noci je predpoklad výdatných zrážok na severe nášho územia. Počasie je silno veterné. Tlaková níž na juh od našej krajiny je vždy zárukou výdatných zrážok. Veľmi často sa podpisuje aj pod povodne na Slovensku.

Silný severný vietor

Tlakový gradient medzi tlakovou nížou so stredom na juhu Maďarska a tlakovou výšou, ktorá má svoj stred nad Britskými ostrovmi, prináša silný severný vietor. Ten vanie priemernou rýchlosťou až do 40 kilometrov za hodinu a v nárazoch sa prejavuje rýchlosťou od 65 do viac ako 90 kilometrov. Súčasne je na horách víchrica.

Aj keď sa v tomto májovom čase u nás objavujú traja zmrznutí, tento rok určite mráz neprinesú. Prišli s oblakmi a zrážkami. Zrážky boli potrebné, pretože počas zimy sa nevytvorila zásoba vody v pôde. Na Podunajskej nížine bol veľký vlahový deficit a prehlbovalo sa sucho. Súčasné zrážky pomôžu poľnohospodárom.

Extrémne zrážky

Vplyvom rozsiahlej tlakovej níže nad Balkánom bolo Slovensko zasiahnuté extrémnymi zrážkami, ktoré v niektorých lokalitách Oravy dosiahli až 70 milimetrov za 24 hodín. Vzhľadom k zrážkovej činnosti v predchádzajúcich dňoch, povodia v severnej polovici územia boli nasýtené vodou. Nastala rýchla a prudká odtoková reakcia, ktorá zasiahla viaceré vodné toky.

Prvé stupne povodňovej aktivity boli dosiahnuté na Polhoranke a Oravici (povodie Oravy) a na Kvačianke v hornej časti povodia Váhu. Výrazné vzostupy ale nastali na všetkých vodných tokoch v tejto oblasti.

"Výdatné zrážky zasiahli aj východné Slovensko. Aj v tomto prípade nastalo v predchádzajúcich dňoch výrazné nasýtenie územia zrážkovou činnosťou a odtoková reakcia na zrážky s výdatnosťou do 35 litrov na meter štvorcový bola výrazná," uviedol hydrológ Michal Hazlinger. 

Vzostupnú tendenciu majú hladiny najmä na horných úsekoch Toryse, Hnilca, Tople a v povodí Popradu.

Nič dobré nás nečaká

Meteorologická predpoveď zrážok nie je priaznivá. V priebehu najbližších 24 hodín by mohlo najmä na severe a na východe Slovenska lokálne spadnúť ďalších 20 - 50 milimetrov zrážok, čo by znamenalo výrazný vzostup hladín na tokoch najmä v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.

"Keďže sú hladiny riek už teraz veľmi vysoké, ďalší vzostup bude znamenať dosiahnutie a prekročenie výšok hladín zodpovedajúcich aj vyšším stupňom povodňovej aktivity. V dôsledku takejto situácie sa neodporúča občanom približovať sa k vodným tokom a realizovať svoje aktivity v ich blízkosti," dodáva Hazlinger. 

SATELITNÉ ZÁBERY AKTUÁLNEHO VÝVINU POČASIA NÁJDETE TU.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy