Zatiahnuté
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Američania rozhodujú v kongresových voľbách, demokratom hrozí strata Senátu
Zdielať na
Zahraničie

Američania rozhodujú v kongresových voľbách, demokratom hrozí strata Senátu

WASHINGTON / V Spojených štátoch v utorok na poludnie stredoeurópskeho času začali kongresové voľby, v ktorých demokratom prezidenta Baracka Obamu hrozí podľa posledných prieskumov strata doterajšej väčšiny v Senáte. Okrem toho je pravdepodobné, že si opoziční republikáni udržia značnú prevahu v Snemovni reprezentantov. Kongres by sa tak mohol prvýkrát po ôsmich rokoch ocitnúť úplne v rukách Republikánskej strany.

Demokrati majú teraz v Senáte väčšinu piatich kresiel, takže republikánom stačí pre ovládnutie hornej komory Kongresu získať len šesť nových miest. V utorňajších voľbách má byť v Senáte rozdelených 36 zo 100 kresiel, v Snemovni reprezentantov je v hre všetkých 435 mandátov.

Pokiaľ konzervatívci Kongres ovládnu, nebude už Obama môcť bez ich súhlasu určovať, kto bude zastávať vysoké posty v administratíve. Za očakávanými nepriaznivými výsledkami demokratov z veľkej časti stojí Obamova nepopularita.

"Je to referendum o prezidentovi," uviedol republikánsky senátor a možný prezidentský kandidát do volieb v roku 2016 Rand Paul.

SITA

Podľa spravodajského serveru BBC News demokrati vyhlasujú, že ich overená schopnosť získať stúpencov na poslednú chvíľu by mohla predpokladaný výsledok zmeniť.

"Vezmite každého, koho poznáte, a prinúťte ho, aby išiel voliť, nezostávajte doma a nenechajte ostatných, aby rozhodli o vašej budúcnosti," vyzýval v nedeľu Obama.

Podľa BBC sa najdôležitejšie volebné súboje odohrajú v Severnej Karolíne, Arkansase, Colorade, Georgii, Iowe a Kansase.

SITA

Okrem zástupcov Kongresu si Američania počas veľkého volebného utorka zvolia v štyridsiatich šiestich štátoch zákonodarne zbory a v tridsiatich šiestich a troch teritóriách si vyberú nových guvernérov. Pôjde o Kaliforniu, Floridu a New York.

V metropole Washingtone a ďalších 172 mestách zvolia tiež nových starostov.

Podľa organizácie Center for Responsive Politics sú tohtoročné kongresové voľby najdrahšie v dejinách Spojených štátov. Vyše polovicu investovali do kampane sami kandidáti a strany. Zvyšok z 3,67 miliardy dolárov (takmer tri miliardy eur) vynaložili súkromné osoby a organizácie na podporu svojich kandidátov.

SITA

Posledné volebné miestnosti sa zatvoria v stredu o 6:00 stredueurópskeho času. Prvé odhady sa čakajú okolo 2:00 SEČ.

Volebná noc

Podľa spravodajského servera CNN sa dá očakávať sedem vecí, ktoré sa budú diať počas volebnej noci.

1) Prekvapenie. Niečo, s čím sa zatiaľ nepočíta. Voľby stále prebiehajú a ešte sa neskončili. Voliči sú nestáli a volebné miestnosti nie sú dokonalé. Predpoklady sú len orientačné.

2) Väčšina Američanov sa nezúčastní. Len 55 až 65 percent oprávnených voličov hlasuje v prezidentských voľbách. Oveľa menej, len 39 až 42 percent Američanov sa zúčastňuje menej dôležitých volieb.

3) Demokrati možno stratia Senát. Hoci viceprezident Biden stále tvrdí, že demokrati si svoju nadpolovičnú väčšinu udržia. Predpoklady však nasvedčujú tomu, že to tak nebude. Sú tri miesta, kde dlhodobo uprednostňujú demokratov a republikáni sa jednoducho nepresadia, a to Južná Dakota, Západná Virgínia a Montana. Keď sa prezidentom stal Barack Obama, republikáni prevalcovali demokratov v každých ďalších voľbách.

4) Republikáni si zvolia afroamerického senátora na juhu. Momentálne je senátorom Tim Scott. Menovali ho po tom, čo senátor Jim DeMint odišiel z postu, aby viedol think tank. Ak si Američania zvolia Scotta, bude prvým Afroameričanom zvoleným na juhu a piatym zvoleným do Senátu. 

Pozrite si video, v ktorom prví voliči prišli odovzdať svoj hlas:

5) Môže to byť nerozhodné. Dva štáty, ktoré budú veľmi tesne bojovať o víťazstvo, môžu zamiešať karty. Ak v každom zo štátov nedostanú kandidáti viac ako päťdesiat percent hlasov, postupujú do ďalšieho kola dvaja najlepší. V oboch štátoch sú pritom traja a viac kandidátov. V Louisiane sa druhé kolo očakáva 6. decembra, v Georgii 6. januára.

6) Tak veľa sa toho nezmení. Američania môžu zvoliť novú väčšinu. Republikáni tak budú môcť kontrolovať obe snemovne a tiež Senát. Ak by sa to stalo, bude presadenie Baracka Obamu oveľa náročnejšie.Demokrati však budú mať stále viac ako štyridsať hlasov a budú tak môcť blokovať zákony, ktorú budú chcieť. 

7) Prekvapením môžu byť i guvernéri. Na Floride nebol demokratický guvernér od roku 1999. Tento rok zastupoval demokratov republikán. Zaujímavé teda budú i výsledky volieb guvernérov v niektorých štátoch.

Zdielať na

Najčítanejšie správy