Hillary Clinton nahrávali vraj nechtiac, tvrdia nemeckí spravodajcovia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BERLÍN / Nemecká spravodajská služba (BND) nahrala, ževraj nezámerne, v roku 2013 rozhovor amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, píše Der Spiegel. O deň skôr, než nemecké médiá informovali o, údajne tiež náhodnom, odpočúvaní konverzácie Kerryho predchodkyne Hillary Clinton. Ani jedna spravodajská služba sa doposiaľ nevyjadrila. Tieto prípady by ale mohli viesť k ďalšiemu poškodeniu dôvery medzi Spojenými štátmi a Nemeckom, ktorá je už naštrbená od nedávnej špionážnej aféry.
Slová Hillary Clinton prednesené na palube vládneho špeciálu v rozhovore s bývalým generálnym tajomníkom OSN Kofi Annanom nahrávali ešte v roku 2012, píše nemecký Der Spiegel.
Podľa týždenníka boli tieto rozhovory nehrané neúmyselne, v rámci inej operácie. Traja zmienené politici neboli sledovaní spravodajskou službou zámerne. Hoci išlo o omyl, záznam nezmazali.
Niekoľkoročné sledovanie
Der Spiegel tiež citoval dôverný dokument BND z roku 2009. Píše sa v ňom, že nemecká vláda poverila BND špionážou Turecka, jednej z členských krajín Severoatlantickej aliancie. Sledovanie prebiehalo niekoľko rokov.
Vlani vyšlo najavo, že americká NSA monitorovala elektronickú komunikáciu státisícov ľudí po celom svete. Nevynechala ani mobilný telefón nemeckej kancelárky Angely Merkel, Obvinenia zo špionáže ohrozujú vzťahy s USA, tvrdí Angela Merkel.
Dvojití agenti
Minulý mesiac odhalili v Nemecku dvoch údajných agentov, ktorí získavali informácie pre USA. Nemecká vláda kvôli tomu vypovedala šéfa amerických rozviedok v krajine, Nemci zatkli dvojitého agenta, donášal Američanom.
Dolapení dvojití agenti, pozrite si video:
Informácie za informácie
Podrobnosti o zázname konverzácie Hillary Clinton sú vraj súčasťou dokumentov, ktoré Washingtonu dodal práve jeden zo zadržaných.
Spojené štáty chcú tieto informácie využiť v existujúcej afére amerických špionáží v Nemecku. Nahrávka telefonátu Hillary Clinton je podľa nich dokladom, že systematické špionážne akcie prebiehali obojstranne.