Irak je na pokraji novej vojny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BAGDAD / Bojovníci zo skupiny Islamský štát a Levante, ktorí sú napojení na al-Káidu, v stredu dobyli stredisko Tikrít, ktoré je vzdialené približne 150 kilometrov od Bagdadu. Vo štvrtok obsadili mesto Dhulujá, píše britský The Daily Mail.
Jeden z miestnych obyvateľov potvrdil, že ozbrojenci prešli ulicami mesta a nestretli sa odporom. Po vládnych silách nebolo ani stopy.
Islamisti postupujú zo severu Iraku. Po obsadení dvoch miest vyzvali svojich stúpencov, aby postupovali smerom na Bagdad. Spojené štáty chcú pomôcť v boji proti islamistom. Irak má záujem o bezpilotné lietadlá, Američania zvažujú iný druh pomoci.
Obvinenie premiéra
Mesto Kirkúk na severe krajiny ovládli kurdské sily po tom, čo ich opustila iracká armáda. Povstalci z ISIL sa pokúsili ovládnuť neďaleké mesto Samarrá. Akciu im prekazili vojaci, píše The Daily Mail.
Hovorca ISIL na videozázname, ktorý bol zverejnený v stredu, vyzval stúpencov skupiny, aby sa vydali do Bagdadu a obvinil šiítskeho premiéra Núrího Málikího z nekompetentnosti, píše BBC.
Pozrite sa na aktuálnu situáciu v Iraku:
Pol milióna ľudí na úteku
Hovorca ISIL svoju výzvu zopakoval aj vo štvrtok a pohrozil, že sa skupina zmocní i juhoirackých miest Karbala a Nadžáf, ktorých svätyne patria k najposvätnejším miestam šiítskeho islamu.
Radikáli v utorok dobyli stredisko provincie Ninive Mosul. Pred ozbrojencami ušlo viac ako pol milióna ľudí. Parlament bude vo štvrtok hlasovať o tom, či v provincii vyhlási výnimočný stav.
Google Maps
Biely dom odmietol podporu
Washington chce riešiť možnosť podpory pre irackú armádu. Irak prejavil záujem o americké bezpilotné lietadlá. Biely dom priamu leteckú podporu odmietol.
Podľa hovorkyne Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Bernadette Meehan sa diskusia s irackou vládou sústreďuje na vybudovanie takej kapacity Iračanov, ktorá im umožní čeliť hrozbe s názvom ISIL.
Podľa jedného z predstaviteľov irackej vlády by vzdušné údery prebiehali pod hlavičkou strategickej rámcovej dohody, ktorú obe krajiny podpísali v roku 2008. Spojené štáty sa podľa nemenovaného irackého činiteľa do súčasného konfliktu priamo zapliesť nechcú.
Výnimočný stav v Iraku