Kapitán stroskotaného trajektu odišiel z lode medzi prvými
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SOUL / Kapitán potopeného juhokórejského trajektu opustil plavidlo medzi prvými. Tvrdia to juhokórejské médiá odvolávajúce sa na príbuzných, ktorí kapitána plavidla videli na brehu krátko po stroskotaní lode. Podľa medializovaných informácií unikol kapitán Li Čun-sok aj so šiestimi členmi posádky 40 minút po incidente, ktorý spôsobil uviaznutie lode.
Kapitán opustil loď medzi prvými
Kapitán sa už prostredníctvom médií rodinám obetí a nezvestných ospravedlnil za stroskotanie a potopenie trajektu pri južnom pobreží krajiny. Úrady doteraz potvrdili deväť obetí, 180 zachránených a 290 nezvestných.
Scenár nehody tak veľmi pripomína udalosti spred viac ako dvoch rokov, keď pri pobreží talianskeho ostrova Giglio havarovala výletná loď Costa Concordia s viac ako 4200 ľuďmi na palube. Kapitán Francesco Schettino opustil loď krátko po náraze na plytčinu. Dnes pred sudom za svoje konanie čelí dvom vážnym obvineniam z neúmyselného zabitia a opustenia plavidla pred ukončením evakuácie.
Študenti išli na výlet
Trajekt Sewol, ktorý viezol 475 pasažierov a členov posádky ako aj asi 150 áut, sa prevrátil a potopil asi 20 kilometrov od pobrežia. Smeroval zo západného prístavného mesta Inčchon na južný ostrov Čedžu. Na palube boli prevažne študenti a ich učitelia zo strednej školy pri Soule, ktorí išli na ostrov na výlet. Podľa svedkov by mnohí z nich mohli byť stále vo vnútri plavidla. Loď dlhá 146 metrov mala kapacitu asi 900 osôb a vyrobili ju v Japonsku v roku 1994.
Boj s vetrom a dažďom
Záchranári a potápači vo štvrtok bojovali so silným vetrom, vysokými vlnami a morskými prúdmi v snahe o nájdenie takmer 300 nezvestných ľudí z juhokórejského trajektu. Ten stroskotal neďaleko juhokórejského polostrova v stredu ráno. Vzhľadom k množstvu nezvestných trosečníkov a plynúcemu času rastú obavy, že pôjde o najhoršie lodné nebezpečenstvo v krajine za posledných 20 rokov.
Podľa najnovších informácií je nezvestných 278 zo 475 ľudí na palube, 179 sa podarilo zachrániť. Úrady zatiaľ podľa agentúry AP potvrdili 18 mŕtvych a desiatky zranených. Počet však môže stále rásť. Medzi obeťami je podľa AP jedna členka posádky, najmenej 5 študentov a dvaja učitelia.
Pátranie pokračuje aj v noci
Záchranné tímy pokračovali v pátraní, avšak kvôli dažďu, vlnám a vetru sa im nepodarilo preniknúť do kabín, kde zrejme mnoho cestujúcich zostalo uväznených. Podľa agentúry Reuters potápači aspoň búchali na trup lode s nádejami na reakciu ľudí uväznených vo vnútri, ale žiadnu odozvu nepočuli. Potápači majú v práci pokračovať aj v noci, kedy sa má more upokojiť. Chcú taktiež začať do kabín púšťať kyslík, ale najskôr sa musia dostať do vnútra.
Do záchrannej operácie sú zapojené aj vrtuľníky a člny a doraziť majú aj žeriavy, ktoré majú plavidlo z vody čiastočne vyzdvihnúť. "Čelíme dnes zlému počasiu - mraky sú veľmi nízko, viditeľnosť je znížená a prší," uviedol jeden z pátračov kapitán Joey Tynch. Jeden z náčelníkov záchranárov Cho Čang-pok v televíznom rozhovore pripustil, že je málo pravdepodobné, aby ľudia, ktorí zostali v lodi, prežili.
Odchýlila sa z trasy?
Čo nehodu spôsobilo, stále nie je jasné. Kapitána lode polícia vypočúva, napísala juhokórejská agentúra Jonhap. Prešetruje sa taktiež verzia, že sa loď odchýlila z trasy.
Juhokórejské stanice znova a znova opakujú dramatické zábery na trajektu, ktorý sa silno naklonil, než sa prevrhol a potopil. Až na malú časť trupu, vyčnieva z vody. Drámu umocňuje skutočnosť, že na palube boli hlavne mladi ľudia.
Záchranné práce sledovali z pobrežia blízkeho ostrova Činto rodičia nezvestných študentov. Množstvo z nich sa sťažuje na nedostatok informácií. Niektorí rodičia si počas stredajšej noci prenajali vlastný čln s potápačom. Obviňujú vládu a záchranárov, že sa dosť nesnažia.
"Nemôžeme sa vzdávať. Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zachránili aspoň jediného pasažiera," prehlásila juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje. Posledné veľké nešťastie s lodným trajektom sa v Južnej Kórei stalo v roku 1993, kedy o život prišlo 292 ľudí.