Na Ukrajine vraj zajali Slováka, bojoval za separatistov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KYJEV / Ukrajinskí vojaci pri bojoch pri Donecku zadržali muža so slovenským pasom. Bojoval na strane separatistov, uviedol ukrajinský minister vnútra Anton Heraščenko. Ide o prvý prípad, kedy zajali občana niektorého zo štátov Európskej únie.
Údajného slovenského občana zadržali počas bojov o železničné depo v dvadsaťtisícovom meste Ilovajsk. To leží asi päťdesiat kilometrov východne od Donecka. Muž je držiteľom pasu na meno Miroslav Roháč. Rodisko má v Banskej Bystrici.
Prišiel z presvedčenia
Podľa záznamov zo zabavených dokladov priletel slovenský občan 3. júla na kyjevské medzinárodné letisko Žuljany. V oddiele proruských vzbúrencov mu vraj zverili obsluhu mínometov.
"Na Ukrajinu vraj nepriletel ako žoldnier, ale z presvedčenia. Jeho tvrdenie vyšetrovatelia preverujú," povedal Haraščenko. Dodal, že o jeho vine rozhodne súd.
Pozrite si video z Ukrajiny:
Etnický Srb
Podľa ukrajinskej agentúry Unian je Roháč etnický Srb. Pri vypočúvaní údajne povedal, že vie i o ďalších bojovníkoch, ktorí prišli podporiť východoukrajinských povstalcov zo Srbska. Či sú nažive, sa nevie.
Na strane ukrajinských separatistov bojuje viac ako dvestopäťdesiat Srbov, z ktorých mnohí dostali pasy z krajín Európskej únie. Bojovníkov so srbskými dokladmi je medzi nimi údajne len pár desiatok.
Podpredseda srbskej vlády Rasim Ljajić v polovici augusta oznámil, že Srbsko bude trestať svojich občanov, ktorí bojujú v zahraničných konfliktoch.
Žoldnierom by tak mal hroziť až päťročný trest, organizátorom až dvanásť rokov vo väzení. Ljajić očakáva, že parlament návrh prerokuje v najbližších mesiacoch.
Škodia Srbom
Srbský premiér Aleksander Vučić už vyzval desiatky Srbov bujujúcich na Ukrajine, aby sa vrátili. Môžu totiž Srbsku politicky uškodiť, obáva sa premiér.
Z deväťdesiatich percent dú to podľa neho platení žoldnieri, ktorí za svoje služby dostávajú plat tisícdvesto až tisícšesťsto dolárov (necelých devästo až tisícdvesto eur). Bojujú na strane ukrajinskej armády, ale i proruských separatistov.