Severná Kórea vpustila do krajiny novinárov CNN
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PCHJONGJANG / Prísny severokórejský režim urobil mimoriadny ústupok. Otvoril sa novinárom zo zahraničia. Zdá sa však, že len na oko. Sprievod totiž dôsledne dohliadal na to, kam sa namieri kamera zahraničnej delegácie.
Novinárom z americkej stanice CNN sprievod ani na chvíľku nedovolil zamiešať sa medzi bežných obyvateľov Pchongjangu.
V takmer ľudoprázdnych uliciach to bolo aj náročné. Sprievodcovia s výbornou angličtinou návštevu na každom kroku presviedčali o slobode. "Vybrali sme si čučche za svoju vieru," hovorí severokórejčanka.
Vládna ideológia
Čučche je vládnou ideológiou o absolútnej sebestačnosti. Krajinu doviedla do totálnej izolovanosti voči okolitému svetu. Povinne sa učí na školách a zdôrazňujú ju aj všadeprítomné monumentálne pamätníky vodcov.
Ich podobizne nechýbajú ani na novopostavenom vojenskom múzeu. "Prečo tu visí fotografia mŕtveho pilota?" opýtal sa jeden americký novinár. "Ten pilot? Fotografia ukazuje, že ktokoľvek naruší našu suverenitu, musí byť zabitý," odpovedala sprievodkyňa.
Rozhovor so zadržanými Američanmi
Moderná, morálna a vojensky silná - takto sa Severná Kórea prezentovala pred zahraničnými novinármi. Štábu americkej CNN režim umožnil necenzúrovaný rozhovor so zadržanými Američanmi.
Asi v najhoršej situácii je štyridsaťšesťročný misionár, ktorého odsúdili na pätnásť rokov v pracovnom tábore. Údajne pripravoval kresťanský prevrat. "Verím, že špeciálny vyslanec Spojených štátov by pomohol vyriešiť našu ťažkú situáciu. Chcem týmto požiadať americkú vládu, aby ho poslala, čo najskôr," prosí Američan zadržaný v Severnej Kórey Kenneth Bae.
Ďalší dvaja Američania v Severnej Kórey na súd ešte len čakajú. Dvadsaťštyriročného mladíka úrady zadržali, keď v diktátorskej krajine požiadal o azyl. Päťdesiatsedemročný turista sa dostal do problémov pre Bibliu, ktorú zabudol na hoteli.
Jeden deň v živote Severokórejčana
Severokórejskí utečenci často prinášajú svedectvo o mučení a represii v ich krajine. Aký je život tých, ktorí v komunistickom skanzene ostávajú? Na otázku sa snažil odpovedať britský denník The Guardian. ČÍTAJTE VIAC TU: Jeden deň v živote Severokórejčana, takto sa tam žije
Komunistická exotika za vysokým múrom: Takto sa žije v Severnej Kórei