Výzva pre CIA? Snowden prezradil špicľovanie a zmizol!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
WASHINGTON/ HONGKONG / Bývalý technik amerických tajných služieb Edward Snowden, ktorý stojí za únikom informácií o utajovanom protiteroristickom programe USA v internetovom prostredí, opustil hotel v Hongkongu a zrejme sa aj naďalej skrýva na čínskom území.
Azyl? Assange radí Latinskú Ameriku
Washington ešte Snowdena neobvinil, ani nepožiadal o jeho vydanie. 29-ročný muž chce vraj požiadať o politický azyl v niektorej inej krajine sveta. Iný prominentný utečenec, zakladateľ serveru WikiLeaks Julian Assange z azylu na ekvádorskom veľvyslanectve radí kolegovi namieriť si to do Latinskej Ameriky.
Medzitým bol technik prepustený zo zamestnania v konzultačnej spoločnosti v obore správy a technológií Booz Allen Hamilton, ktorá si jeho prácu cenila na 122 000 dolárov ročne. Firma, ktorá vyrástla na amerických vládnych zákazkách, vysvetľuje prepustenie ako sankciu za porušenie etických pravidiel firmy.
Pod vplyvom Snowdenových odhalení sa eurokomisárka Viviane Redingová mieni v piatok domáhať od amerického ministra spravodlivosti domáhať uistenia, že sa americké špehovanie internetovej komunikácie netýka Európanov.
The Guardian zverejní ďalšie informácie
Britský denník The Guardian, ktorý priniesol prvú várku Snowdenových odhalení, chystá v najbližších dňoch a mesiacoch "množstvo významných odhalení, ktoré doteraz neboli zverejnené." Aspoň podľa slov reportéra Gelnna Greenwalda.
Snowden, ktorý pred časom pracoval pre americké tajné služby CIA a NSA dobrovoľne prezradil svoju identitu po tom, čo tlači poskytol informácie o tajnom protiroristickom programe Prism. Ten zbieral dáta o internetovej komunikácii.
Snowdenovi hrozia v USa desiatky rokov za mrežami
Podľa právnikov mu hrozí v USA niekoľko desiatok rokov väzenia. Prípad, ktorý vo svete vzbudil veľký ohlas, už začalo vyšetrovať americké ministerstvo spravodlivosti. Snowden sa obhajuje tým, že chcel len upozorniť ľudí, čo robí vláda v ich mene proti nim samotným.
Do kauzy sa vložil aj Americký zväz pre občianske slobody (ACLU), ktorý kvôli odposluchom podal žalobu na popredných činiteľov ministerstva spravodlivosti a obrany, FBI a taktiež na šéfa NSA Jamesa Clappera. Program odposluchov je podľa ACLU neústavný a súd by ho mal zakázať.
Britská televízia BBC v súvislosti s činnosťou tajných služieb pripomenula, že podľa amerických úradov internetové špehovane cudzincov je v súlade s americkým zákonom. Ale detaily, kto vlastne môže byť sledovaný, zostávajú tajné.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
ISIFA