Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
USA pustili z Guantanáma päť väzňov, dvaja prídu na Slovensko
Zdielať na

USA pustili z Guantanáma päť väzňov, dvaja prídu na Slovensko

WASHINGTON / Spojené štáty pustili z väznice na základni Guantanámo Ďalších piatich väzňov. Traja z nich by mali zamieriť do Gruzínska a dvaja na Slovensko. Podľa agentúry AP o tom v piatok informovalo americké ministerstvo obrany.

Pentagon tak urobil ďalší krok k uzatvoreniu vojenskej väznice na námornej základni na Kube. USA ju tam založili v roku 2001 po teroristických útokoch na New York a Washington pre osoby podozrivé z teroristickej činnosti.

Obamova kampaň

Po piatkovej správe o prepustení pätice zadržiavaných v Guantáname z pôvodných 750 zostáva 143 väzňov.

AP s odvolaním sa na nemenované zdroje uviedla, že prepúšťanie z Guantánama bude pokračovať v rámci obnovenej snahy amerického prezidenta Baracka Obamu toto zariadenie zavrieť. Obama to sľúbil v predvolebnej kampani.

Na Slovensku 8 väzňov

Splnomocnenec amerického ministerstva zahraničia Clifford Sloan sa podľa agentúry snaží prinútiť ďalšie krajiny, aby prijali 74 väzňov, ktoré Spojené štáty už nepovažujú za nebezpečných. Zo zvyšných väzňov má byť 36 držaných ďalej bez vzneseného obvinenia, 23 čaká na proces a ostatných desať momentálne súdia alebo sú už odsúdení.

Slovensko podľa AP už prijalo z Guantánama celkom osem mužov. Koncom minulého roka išlo o troch Ujgurov, príslušníkov turkického národa tvoriaceho väčšinu vo Východnom Turkestane. Ujguri tvoria prenasledovanú menšinu v Číne. Čínska vláda vtedy proti tomu protestovala a žiadala ich vydanie, pretože podľa neho ide o teroristov, ktorí predstavujú bezpečnostnú hrozbu.

Slovensko už prijalo troch bývalých väzňov z Guantánama aj v roku 2010. Išlo o mužov z Egypta, Azerbajdžanu a Tuniska:

Integračný program

Vo štvrtok Slovenská republika prijala ďalších dvoch väzňov z Guantanama. Ide o občanov Tuniska a Jemenu. Tak ako v prípade prvých  transportov aj v tomto ide o osoby, ktoré nikdy neboli podozrivé a ani obvinené z trestného činu terorizmu a pre Slovenskú republiku nepredstavujú žiadne  bezpečnostné riziko. Ide o pokračovanie dohody s USA  z roku 2009.

"Osoby budú zaradené do trojročného programu integrácie, teda v priebehu troch rokov budú tieto osoby integrované do slovenskej spoločnosti. Ich ľudské práva budú dodržiavanie. Z bezpečnostných a taktických dôvodov sa nebudeme vyjadrovať k miestu ich pobytu," informuje hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy