Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Pri nepokojoch v Barme zomrelo už 400 ľudí. Vláda a povstalci sa zo zverstiev navzájom obviňujú
Zdielať na

Pri nepokojoch v Barme zomrelo už 400 ľudí. Vláda a povstalci sa zo zverstiev navzájom obviňujú

TEKNAF / Násilnosti, ktoré podľa mjanmarskej armády vyvolali útoky vzbúrencov z moslimskej menšiny Rohingov na bezpečnostné zložky, si vyžiadali už takmer 400 obetí. Informovali o tom mjanmarské úrady, pričom obe strany konfliktu sa navzájom obviňujú z páchania zverstiev.

Počet obetí, ktorý v piatok prostredníctvom sociálnej siete Facebook zverejnil veliteľ mjanmarskej armády, predstavuje oproti pôvodnej stovke obrovský nárast. Väčšinu z 399 mŕtvych, s výnimkou 29, tvoria podľa úradov povstalci.

Vláda verzus povstalci

Zástancovia Rohingov tvrdia, že bezpečnostné zložky vypaľujú dediny, strieľajú na civilistov a ostatných nútia k úteku, pričom podľa nich zabili už stovky civilistov. Vláda, naopak, viní povstalcov z podpaľovania vlastných domov a zabíjania budhistov v Arakanskom štáte. V Barme vypálili v posledných dňoch asi 2 600 domov.

Kto sú Rohingovia 

Podľa odhadov žije v mjanmarskom Arakanskom štáte približne jeden milión príslušníkov etnika Rohingov. V prevažne budhistickej krajine čelí moslimská menšina prenasledovaniu, vláda ich odmieta uznať za legitímnu domorodú etnickú menšinu a nepriznáva im občianske a základné práva. Podľa odhadov ušlo počas najnovšej vlny násilností do Bangladéša minimálne 40-tisíc Rohingov, pričom podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu ich len v prvých šiestich dňoch bolo 18-tisíc. Organizácia Spojených národov minulý týždeň vyzvala Bangladéš, aby prijímal Rohingov utekajúcich pred násilím a uviedla, že je pripravená krajine pomôcť.

Najčítanejšie