V Podbanskom odštartoval festival potápačských filmov a fotografie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V Podbanskom vo Vysokých Tatrách sa vo štvrtok podvečer začal 32. ročník Medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie, porotcovia budú tento rok vyberať víťazov až zo 478 súťažných fotografií a 17 filmov. Svoje diela prihlásilo celkovo 68 autorov z pätnástich krajín. „Medzi nimi sú aj také exotické destinácie ako Maurícius či Filipíny. Najviac súťažiacich, až sedemnásť, pochádza z Talianska, jedenásti sú z Českej republiky a desiati zo Slovenska,“ informovala za organizačný výbor festivalu prostredníctvom tlačovej správy Martina Petránová. Účastníci festivalu, ktorý potrvá do nedele 8. októbra, sa môžu okrem fascinujúcich záberov spod vodnej hladiny tešiť aj na prednášky zaujímavých hostí a na večer so známym filmárom Stevom Lichtagom. Súčasťou festivalu je aj dnešná akcia Čisté vody, keď sa potápači ponoria do tatranských plies, aby ich zbavili odpadkov po letnej turistickej sezóne, pôjde už o 24. ročník podujatia.
Súťaží sa v šiestich kategóriách ako farebná fotografia sladká voda, farebná fotografia slaná voda, čierno-biela fotografia, kreatívna fotografia, autorské portfólio a film. O priazeň porotcov sa so svojimi dielami uchádzajú aj súťažiaci z Nemecka, Belgicka, Maďarska, zastúpenie má aj Rusko, Srbsko, Holandsko, Rumunsko, Španielsko, Turecko či USA. Na divákov počas štyroch festivalových dní čaká denne takmer päť a pol hodiny premietania súťažných filmov. Rekordný počet prác tento rok na festival prihlásili fotografi.
Štvrtkový večer festivalu už tradične patril Čistým vodám v oblakoch. Históriu merania času pod vodou priblížil potápačský inštruktor Peter Ferdinandy, do horúceho Karibiku sa účastníci festivalu presunuli spoločne s Milošom Chlápekom, expertom na podmorské tajomstvá tejto časti sveta. O spomínanej akcii Čisté vody hovoril potápač, filmár a ekológ ochranného obvodu Štátnych lesov Tatranského národného parku Štrbské Pleso Pavol Kráľ.
Dnešné popoludnie a večer budú patriť súťažným filmom a oficiálnemu otvoreniu festivalu. „Svoj projekt Požičaná planéta predstaví potápač, filmár a režisér Jaroslav Blaško, históriu potápačských vojnových operácií pod názvom Žabí muži priblíži vo svojej prednáške uznávaný profesor František Novomeský, ktorého vystrieda filmár Steve Lichtag a jeho neraz až neuveriteľné zážitky z filmovačiek pod vodnou hladinou,“ priblížila program Petránová.
V sobotu bude festival pokračovať ďalšími filmovými projekciami, ako aj projekciami súťažných fotografií, večer vyvrcholí slávnostným vyhlásením víťazov a odovzdávaním cien v jednotlivých kategóriách. Podujatie v nedeľu dopoludnia uzavrie prehliadka víťazných snímok.
O tom, kto si z festivalu odnesie Grand Prix v kategórii film, bude aj tento rok rozhodovať porota na čele so zvukovým majstrom Štefanom Barošom, spolu s ním budú hodnotiť aj divadelný, televízny a rozhlasový režisér Martin Kákoš a filmový a televízny kameraman Jozef Dodo Šimončič, laureát Ceny predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania pre rok 2014. Porota pre fotografie bude pracovať v zložení Ladislav Dzivjak, Milan Czapay a Bohumír Kráčmar.
Organizátorom festivalu je Potápačský klub Vodnár Poprad. Podujatie, ktoré sa v roku 1994 presťahovalo z Martina pod tatranské štíty, doteraz privítalo množstvo významných hostí, navštívil ho napríklad Jean-Michel Cousteau, zakladateľ Ocean Futures Society a syn legendárneho Jacques-Yvesa Cousteaua. O svoje zážitky spod hladiny sa prišli podeliť aj takzvaný žraločí muž André Hartman či dobrodruh a expert na žraloky, autor kníh o Afrike a podmorskom svete Richard Jaroněk. Svoj film na festivale predstavil bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster, jeho hosťami bol napríklad aj známy slovenský ichtyológ a potápač Peter Áč, ktorý spolu s Ľudovítom „Dolom“ Hanákom patrí k nestorom podvodného filmovania na Slovensku, či špecialista na jaskynné potápanie Peter Kubička.