Oblačno
15°
Bratislava
Juraj
24.4.2025
Slovenská komora učiteľov podporuje Učiace sa Slovensko
Zdielať na
Noviny.sk

Slovenská komora učiteľov podporuje Učiace sa Slovensko

Slovenská komora učiteľov (SKU) vyjadruje oficiálnu podporu dokumentu Učiace sa Slovensko. Ako agentúru SITA dnes informoval šéf SKU Vladimír Crmoman, komora zásadne nesúhlasí s vyjadreniami ministerstva školstva, ktoré označilo reformný dokument za nepoužiteľný. Návrh dokumentu nazvaného Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko pripomienkovala SKU s plnou vážnosťou a s vedomím, že sa po vyhodnotení pripomienok stane Národným programom rozvoja výchovy a vzdelávania.

Komora učiteľov tvrdí, že vláda SR mala na prípravu dokumentu dostatok času. Napriek tomu je dnes osud tohto dokumentu neistý a jeho realizácia sa odkladá na neurčito. „Dnes mala byť reforma už realitou. Namiesto toho ministerstvo školstva vytvára ďalšiu expertnú skupinu s cieľom prepracovať autorský dokument Učiace sa Slovensko. Vyjadrujeme dôrazný nesúhlas s tým, aby sa takto hazardovalo s osudmi detí i celej našej spoločnosti. Učiace sa Slovensko je vízia, v ktorej sa nachádzajú konkrétne kroky v jednotlivých oblastiach nášho vzdelávacieho systému, v mnohých opatreniach aj s určením zodpovednosti za ich realizáciu. Neustále odkladanie termínu realizácie programu Učiace sa Slovensko vníma odborná i laická verejnosť s veľkým znepokojením a vyhodnocuje to ako neochotu vlády a parlamentu pristúpiť k uskutočneniu konkrétnych krokov vedúcich k záchrane školstva na Slovensku,“ uviedla SKU vo svojom stanovisku.

Slovenská komora učiteľov vyzýva vládu SR, aby pristúpila k nevyhnutným a očakávaným krokom realizácie programu Učiace sa Slovensko, v súlade s vlastným programovým vyhlásením. Žiadame, aby sa program Učiace sa Slovensko začal realizovať v čo najkratšom čase ako prioritný apolitický dokument, nevyhnutný pre efektívne fungovanie a rozvoj školstva na Slovensku.

Učiace sa Slovensko navrhuje, čo všetko by sa malo zmeniť v školstve v horizonte desiatich rokov. Reforma napríklad ráta s predĺžením povinnej školskej dochádzky o jeden rok, zo súčasných 10 na 11 rokov. Ďalej by sa mal zmeniť systém známkovania, znížia sa počty žiakov na osemročných gymnáziách, budú stúpať učiteľské platy, najmä začínajúcim učiteľom. Ide o jedno z opatrení, ktoré ma zatraktívniť povolanie.

Zdielať na

Najčítanejšie