NR SR: Poslanci posunuli do druhého čítania nový zákon o kybernetickej bezpečnosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slovensko by malo mať od marca účinnú prvú ucelenú legislatívu týkajúcu sa kybernetickej bezpečnosti. Parlament dnes posunul do druhého čítania návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti. Predtým ho na rokovanie vlády predložil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ústredný organ štátnej správy pre kybernetickú bezpečnosť. Zákonom sa do slovenského právneho poriadku dostávajú ustanovenia eurosmernice o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne bezpečnosti sietí a informačných systémov v únii, ktorá je známa pod skratkou NIS. Ide o prvú celoeurópsku legislatívnu úpravu v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktorá sa zameriava na posilnenie právomocí príslušných vnútroštátnych orgánov, zvyšuje ich vzájomnú koordináciu a predstavuje bezpečnostné podmienky pre kľúčové sektory.
Nový zákon okrem iného upravuje organizáciu, pôsobnosť a povinnosti orgánov verejnej moci v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Tiež upravuje organizáciu a pôsobnosť jednotiek pre riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov (CSIRT) a ich akreditáciu. Zaoberá sa aj postavením a povinnosťami prevádzkovateľov základnej služby a poskytovateľov digitálnej služby, ktorí budú musieť hlásiť kybernetické bezpečnostné incidenty. Zákon definuje aj základne pojmy, systém zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti, kontrolu nad dodržiavaním legislatívy a audit. Výška sankcií za nedodržiavanie zákona je stanovená od 300 eur až do 300-tisíc eur.
Úrad bude správcom jednotného informačného systému kybernetickej bezpečnosti. Návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti predpokladá 18-mesačné prechodné obdobie odo dňa nadobudnutia účinnosti zákona, slúžiace na vybudovanie tohto systému. Konkrétne náklady budú vyšpecifikované v štúdii realizovateľnosti. Plánuje sa využitie finančných prostriedkov poskytovaných Európskou úniou. Jednotný informačný systém kybernetickej bezpečnosti bude slúžiť na efektívne riadenie, koordináciu, evidenciu a kontrolu výkonu štátnej správy v oblasti kybernetickej bezpečnosti a jednotiek CSIRT. Obsahovať bude komunikačný systém pre hlásenie a riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov a centrálny systém včasného varovania.
Návrh zákona komplexným spôsobom rieši odmeňovanie zamestnancov štátu tak, aby bol štát schopný zamestnať odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a tým konkurovať súkromným zamestnávateľom. Odborníkom plniacim významné úlohy alebo mimoriadne náročné činnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti, bude možné priznať príplatok až do výšky 90 percent súčtu funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov.