Ministri dopravy krajín V4 prerokujú cezhraničné vymáhanie pokút za neuhradené diaľničné známky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Financovanie dopravných projektov a cezhraničné vymáhanie pokút za nezaplatené diaľničné známky od prevádzkovateľov áut sú hlavné témy utorkového popoludňajšieho rokovania ministrov dopravy členských krajín V4 v Bratislave. Predstavitelia Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska zároveň plánujú podpísať Deklaráciu V4 o vysokorýchlostnej železničnej trati. Stretnutie sa koná v rámci ročného predsedníctva Slovenska v stredoeurópskej skupine od júla 2018 do júna 2019.
Na rokovaní sa okrem ministra dopravy a výstavby SR Árpáda Érseka zúčastnia za Česko minister dopravy Vladimír Kremlík, za Maďarsko štátny tajomník pre kohéznu politiku Ministerstva inovácií a technológií a za Poľsko minister infraštruktúry Andrzej Adamczyk. "Ministri si na stretnutí vymenia informácie o prioritách v oblasti ciest a diaľnic pre budúce programové obdobie, o stave prípravy operačných programov zameraných na dopravnú infraštruktúru v jednotlivých krajinách. Takisto si vymenia skúsenosti a osvedčené praktiky pri výbere nezaplatených cestných poplatkov a s tým súvisiacich pokút," uviedol rezort dopravy a výstavby pre agentúru SITA. Budú sa tiež informovať o plánovanom harmonograme a spôsobe transpozície smernice o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o neuhradenom cestnom mýte v EÚ.
Spomínaná smernica nadobudla účinnosť 18. apríla, dvadsiaty deň po jej uverejnení v Úradnom vestníku EÚ 29. marca. V súčasti prebieha proces prijatia vykonávacieho a delegovaného aktu v zmysle ustanovení smernice. "Minister dopravy Árpád Érsek inicioval stretnutia na túto tému už v roku 2016. Slovenská republika návrh smernice podporovala a aktívne sa na rokovaniach k návrhu podieľala," poznamenalo ministerstvo dopravy.
Avizovaný podpis deklarácie k vysokorýchlostnej železničnej trati je prvým krokom k tomu, aby bolo v budúcnosti možné spolufinancovať tento projekt aj z prostriedkov EÚ. Vysokorýchlostná sieť by mala spojiť Varšavu, Prahu, Bratislavu a Budapešť. "Cestujúcim by priniesla podstatné zníženie času prepravy medzi týmito štyrmi krajinami a skutočnú alternatívu k cestnej a leteckej doprave," dodalo ministerstvo dopravy.