V Osvienčime si pripomenuli rómsky holokaust
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
OSVIENČIM - V bývalom nacistickom tábore Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime si v piatok pripomenuli často opomínaný rómsky holokaust. Na spomienkovom podujatí sa zúčastnili napríklad aj americký aktivista za občianske práva, baptistický pastor Jesse Jackson alebo štátny tajomník nemeckého ministerstva zahraničných vecí Michael Roth, ktorý predtým poukázal na nedostatky vo všeobecnom povedomí o systematickom vyvražďovaní rómskych komunít počas II. svetovej vojny. "Príliš dlho sme vytláčali genocídu 500-tisíc Sintiov a Rómov z našej historickej pamäte a umožnili sme, aby sa najväčšia etnická menšina v Európe dostala na okraj spoločnosti," uviedol Roth nedávno.
Spomienka sa koná na 75. výročie zabitia tisícov posledných väzňov v takzvanom "cigánskom rodinnom tábore" v Auschwitz-Birkenau. Na podujatí, ktoré spoločne organizovali Ústredná rada nemeckých Sintiov a Rómov, Rómska asociácia v Poľsku a Štátne múzeum v Auschwitz-Birkenau, sa zúčastnilo približne 20 preživších, prevažne Rómov a Sintiov, ale aj niekoľko Židov.
Počas II. svetovej vojny čelili členovia rómskej komunity deportáciám, sterilizáciám, masovým popravám, ako aj plynovým komorám. Mnohí zomreli od hladu a pre choroby.
Ako Sintiovia sa označujú ľudia, ktorí pred mnohými storočiami prišli z Indie a usadili sa v západnej a strednej Európe, zatiaľ čo Rómovia sa sústredili prevažne vo východnej časti Európy. Keďže sa pomenovanie Cigáni považuje za urážlivé, obe skupiny sa zvyčajne označujú ako Rómovia.
Počas II. svetovej vojny nacisti v koncentračných táboroch okrem šiestich miliónov Židov zavraždili aj iných príslušníkov menšín, vrátane 250- až 500-tisíc Rómov a Sintiov.
Európsky parlament v roku 2015 vyhlásil 2. august za Pamätný deň rómskeho holokaustu.