Zatiahnuté
12°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2025
Päť týždňov dovolenky len pre rodičov do 33 rokov diskriminuje, tvrdí Slovenské národné stredisko pre ľudské práva
Zdielať na
Noviny.sk

Päť týždňov dovolenky len pre rodičov do 33 rokov diskriminuje, tvrdí Slovenské národné stredisko pre ľudské práva

BRATISLAVA - Novela Zákonníka práce od SNS, podľa ktorej budú mať rodičia do 33 rokov nárok na päť týždňov dovolenky, je podľa Slovenského národného strediska pre ľudské práva diskriminačná. "Novela zákona znevýhodňuje osoby, ktoré sa o deti nestarajú," uviedlo stredisko v tlačovej správe. Nárok na dovolenku podľa strediska pre ľudské práva vychádza z potreby zamestnanca na zotavenie po práci a nie je v priamom súvise s aktívnym výkonom rodičovstva a starostlivosti o deti.

Materstvo, rodičovstvo a starostlivosť o dieťa sa neobmedzuje iba na obdobie narodenia dieťaťa a jeho predškolského veku. Stredisko je však toho názoru, že rodinná politika sa dá presadzovať aj iným, nie diskriminačným spôsobom, napríklad posilňovaním konceptu zosúladenia rodinného a pracovného života, tzv. work-life balance. "Inštitút dovolenky má slúžiť na zabezpečenie výkonu práv zamestnanca ako čas na oddych a zotavenie po práci. Formulácia novely zákona, ktorá uprednostňuje zamestnancov starajúcich sa o deti, však porušuje zákaz diskriminácie a disproporčne znevýhodňuje tých zamestnancov, ktorí sa o deti nestarajú," uviedla vo vyhlásení výkonná riaditeľka Strediska Katarína Szabová.


Zamestnanci, ktorí dosiaľ nedovŕšili 33 rokov a trvalo sa starajú o dieťa, budú mať od začiatku budúceho roka nárok na päť týždňov dovolenky. Vyplýva to z novely Zákonníka práce od poslancov za SNS Tibora Jančulu a Magdalény Kuciaňovej, ktorú minulý týždeň vo štvrtok schválil parlament. V súčasnosti pritom pracovný kódex priznáva nárok na päťtýždňovú dovolenku len tým zamestnancom, ktorí dosiahli vek 33 rokov, mladší zamestnanci majú zákonnú výmeru dovolenky v dĺžke štyroch týždňov.

S novelou Zákonníka práce od SNS zásadne nesúhlasia zamestnávatelia. Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) tvrdí, že prijatie novely Zákonníka práce bude mať zásadne negatívny dopad na podnikateľské prostredie na Slovensku. "Návrhom dochádza opätovne v relatívne krátkom období k de facto navýšeniu nákladov práce. Vo vzťahu k výmere dovolenky dávame tiež do pozornosti fakt, že Slovensko má najvyšší počet poskytovaných sviatkov a dní pokoja (15) v porovnaní s okolitými štátmi, čo má v konečnom dôsledku rovnaký efekt, ako väčšia výmera dovolenky," odkázala RÚZ národniarom. Rovnaký efekt majú podľa zamestnávateľov ustanovenia Zákonníka práce o dôležitých osobných prekážkach v práci. Tie totiž predpokladajú uvoľnenie zamestnanca počas ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia. "Zastávame názor, že aj zamestnanec mladší ako 33 rokov, ktorý sa stará o dieťa, má aj pri súčasnej výmere dovolenky dostatočné možnosti, ako sa o svoje dieťa riadne postarať," dodala RÚZ.


Výhrady k novele pracovného kódexu od SNS má aj Právnická fakulta Univerzity Komenského. Upozorňuje na to, že je zrejme rozdiel, či ide o trvalú starostlivosť o dieťa do veku troch, desať alebo pätnásť rokov a či sa stará o dieťa osamelý rodič alebo nie. "Okrem toho pojem „trvalá starostlivosť o dieťa“ nie je vymedzený Zákonníkom práce, čo môže pri vzniku tak významného práva, ako je platená dovolenka za kalendárny rok, spôsobovať praktické problémy," tvrdí fakulta. Novela Zákonníka práce tiež nerieši zvýšenie výmery dovolenky pre zamestnancov do 33 rokov, ak sa trvale starajú o dieťa a pracujú v štátnej službe.

Zdielať na

Najčítanejšie