Meningokoková meningitída ohrozuje hlavne najmenších, v tomto roku má na svedomí už tri deti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BANSKÁ BYSTRICA – Štyri úmrtia z celkového počtu 27 invazívnych meningokokových ochorení evidujú na Slovensku zdravotníci od začiatku tohto roka do 1. októbra. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová, v troch prípadoch išlo o deti do jedného roka.
Jeden prípad sa týkal osoby vo veku 45 až 55 rokov. Najvyššia chorobnosť je dlhodobo evidovaná u detí do štyroch rokov. Pomôcť môže očkovanie, ktoré však na Slovensku poisťovne nepreplácajú.
V roku 2018 bolo u nás hlásených 37 invazívnych meningokokových ochorení. Okrem zápalu mozgových blán išlo v niektorých prípadoch aj o otravu krvi. Najvyššia chorobnosť bola v Prešovskom kraji a rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sa týkala detí do štyroch rokov. Hlásených bolo šesť úmrtí, v piatich prípadoch išlo o deti do troch rokov a v jednom o osobu vo veku 55 až 65 rokov.
Meningokoková meningitída je život ohrozujúce ochorenie, ktoré môže byť spočiatku ťažko rozpoznateľné. Vyvolávateľom je opúzdrená baktéria – meningokok, ktorý má viac typov. „V Európe vrátane Slovenska vyvoláva najčastejšie ochorenie meningokok skupiny B a C. Začiatok meningokokového ochorenia je náhly, pridružia sa silné bolesti hlavy, vysoké horúčky, vracanie a kŕče. Typickým príznakom zápalu mozgových blán je stuhnutie šije. U najmenších detí, ktoré nemajú ešte zrastenú fontanelu (väzivové spojenie na hlave novorodenca, pozn. SITA), je výrazným prejavom jej vyklenutie. Pri meningokokovej meningitíde sa objavujú na tele červenofialové škvrny v dôsledku krvácania malých ciev do kože. Ochorenie môže vyústiť do otravy krvi, zanechať trvalé zdravotné následky, prípadne skončiť fatálne,“ objasnila príznaky a dôsledky ochorenia Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ. Dodala, že rýchly zásah lekárov a včasné podanie antibiotickej liečby sú veľmi dôležité.
V rámci prevencie je dostupné očkovanie, ktoré však na Slovensku nie je preplácané poisťovňami. V Českej republike (ČR) bol schválený návrh, podľa ktorého by sa už od budúceho roka malo plne hradiť očkovanie proti meningokokom u detí do jedného roka. „Aj keď chorobnosť na meningokokovú meningitídu u najmenších detí je u nás približne rovnaká ako v ČR, takáto možnosť je na Slovensku zatiaľ v nedohľadne.
V rámci Európy je očkovanie proti meningokokovej meningitíde súčasťou národných očkovacích plánov v 14 krajinách, pričom bol pozorovaný pokles výskytu meningokokových ochorení u detí po zavedení očkovania,“ doplnila Tolnayová.