Zatiahnuté
12°
Bratislava
Marek
25.4.2025
Súkromné poisťovne so zmenou na správcov nesúhlasia, štátna VšZP si to vie predstaviť
Zdielať na
Noviny.sk

Súkromné poisťovne so zmenou na správcov nesúhlasia, štátna VšZP si to vie predstaviť

BRATISLAVA - So zmenou zdravotných poisťovní na správcov poistného Dôvera a Union nesúhlasia, Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) si to vie predstaviť. Všetky tri poisťovne o tom informovali agentúru SITA. Ako uviedol hovorca Union zdravotnej poisťovne Matej Neumann, podľa názoru Unionu by takáto úprava zasiahla do ústavou garantovaného práva na vlastníctvo a je v rozpore s právom Európskej únie. PR špecialista Dôvery Matej Štepianský konštatoval, že poisťovňa s takýmto návrhom nesúhlasí. VšZP k návrhom tzv. fondov zdravotného poistenia, ktoré by boli spravované poisťovňami respektíve správcovskými spoločnosťami nemá podľa Slávky Gáborovej z referátu komunikácie VšZP v zásade pripomienky a vie si predstaviť fungovanie aj v tomto modeli. Strana SaS chce, aby zdravotné odvody zostali majetkom poistencov. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, rezort má záujem o komplexné zmeny, pričom zmena zdravotných poisťovní na správcov poistného je jeden z dôležitých krokov.

Ako dodal hovorca Unionu Matej Neumann, zdravotná poisťovňa sa nebráni jasným a transparentným pravidlám upravujúcim činnosť zdravotných poisťovní, avšak musia byť v súlade s právnym rámcom EÚ a SR. "Zdravotníctvo pre nás nie je o vytváraní čo najväčšieho zisku na úkor brzdenia inovácii, kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Zdravotné poistenie považujeme za dlhodobé a férové podnikanie, nie zlatú baňu. Predmetom diskusie o zisku by mal byť každý subjekt pôsobiaci v zdravotnom systéme a nielen zdravotné poisťovne," konštatoval Neumann.


PR špecialista Dôvery Matej Štepianský konštatoval, že na Slovensku máme solidárny model zdravotného poistenia, v ktorom je podiel na zdravotných odvodoch nastavený jednotne bez ohľadu na zdravotný stav poistenca. Súčasťou mechanizmu je aj takzvané prerozdelenie poistného, ktoré presúva časť vybraného poistného od menej nákladných, resp. zdravších poistencov k tým, ktorých zdravotný stav si vyžaduje viac prostriedkov z verejného zdravotného poistenia. "Ak by však súčasťou odbornej debaty bola komplexnejšia zmenu systému a nahradenie súčasného systému novým, sme pripravení o týchto témach diskutovať," dodal Štepianský. Vždy a všade podľa neho platí, že spoločnosť dosiahne zisk iba tak, že sa dobre stará o svojich klientov. "Dôvera má 1,6 mil. poistencov a ak by sa o nich nestarala dobre, nebude dosahovať zisk, ani počet jej poistencov nebude rásť. O zisku či strate firmy rozhodujú klienti, v našom prípade poistenci," konštatoval PR špecialista Dôvery.

Štátna poisťovňa podľa Slávky Gáborovej z referátu VšZP uvíta zmenu, ktorá by priniesla viac financií na zdravotnú starostlivosť. "Samozrejme, každá takáto zmena by mala byť predmetnom širšej odbornej diskusie," uviedla. Ako Gáborová dodala, zisk vzniká za predpokladu, že poisťovňa dosiahne vyššie výnosy ako vynaložené náklady, ktoré by mali byť primárne na zdravotnú starostlivosť, nakoľko na prevádzkovú činnosť sú limitované zákonom. "I dnes majú poisťovne nárok na zisk, legislatíva určuje len základné rámce jeho možného použitia. VšZP prípadný zisk nevypláca, vracia ho naspäť do systému zdravotného poistenia," konštatovala Gáborová. Meranie hodnoty pre poistenca je podľa VšZP pomerne komplexná vec. "Vieme si predstaviť, že zisk poisťovní by bol podmienený napríklad stanovením čakacej doby na jednotlivé výkony, alebo dostupnosťou objednávacieho systému do ambulancie. Tu si však treba uvedomiť, že pravidlá je potrebné nastaviť legislatívne, v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva," uzavrela za VšZP Gáborová.


Zdravotné odvody by podľa strany SaS nemali byť majetkom poisťovní, tie by peniaze len spravovali, ako je to v prípade dôchodkových správcovských spoločností. "Poisťovne by podľa nás mali mať nárok na obmedzený zisk, ak si robia svoju robotu dobre, teda len v prípade, ak splnia vopred jasne definované parametre efektívnosti. Výber akéhokoľvek zisku zdravotnej poisťovne bude v budúcnosti podmienený reálnou hodnotou a reálnym prínosom pre pacienta," uviedla poslankyňa NR SR za SaS a tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, rezort vníma zmenu vzťahu zdravotnej poisťovne a vybraného poistného ako pozitívny trend. Znamená to, že zdravotná poisťovňa by odvody iba spravovala, obdobne ako je to v dôchodkovom poistení.

Zdielať na

Najčítanejšie