Ministri dnes budú rokovať o odvolaní podpredsedov ÚVO a Štatistického úradu SR
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Kabinet sa bude zaoberať odvolaním podpredsedov Štatistického úradu SR a Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Vyplýva to zo zverejneného programu na stránke Úradu vlády SR. Ministri by mali rokovať aj o dohodách medzi Slovenskom, Argentínou a Čínou či o výške úhrady diaľničnej známky.
Na dnešnom stretnutí ministri opätovne prerokujú návrh na odvolanie podpredsedu ÚVO Juraja Bugalu, keďže minulý týždeň vláda rokovanie v tomto bode prerušila. Predseda ÚVO Miroslav Hlivák navrhol odvolať svojho podpredsedu z dôvodu, že Bugalovo konanie bolo nezlúčiteľné s touto funkciou, pričom predtým ho vyzýval odstúpiť, no ten tak neurobil. Okresný súd v Žiline totiž udelil advokátskej kancelárii Bugala - Ďurček osemnásobnú pokutu za konflikt záujmov pri overovaní vlastníctva firiem Ivana Kmotríka, ktoré obchodujú so štátom. Ako vyplýva z návrhu na odvolanie podpredsedu úradu, Bugala bol v tom čase jediným konateľom advokátskej kancelárie (stále je jedným z troch spoločníkov).
Vláda sa bude zaoberať aj odvolaním Františka Bernadiča z funkcie podpredsedu Štatistického úradu SR. Ten písomné oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie dňom 31. januára. Post podpredsedu úradu Bernadič zastával od októbra 2016.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR by malo dnes na rokovanie vlády predložiť návrh nariadenia, ktorým sa ustanoví výška úhrady diaľničnej známky s 365-dňovou platnosťou v rovnakej výške, ako je úhrada za diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok, teda 50 eur. Zavedenie aj tzv. „technického roka“ platnosti ročnej diaľničnej známky predstavuje pozitívny krok smerom k užívateľom vymedzených úsekov. Dátum účinnosti navrhuje od 1. februára.
Vláda bude debatovať aj o návrhoch Ministerstva vnútra SR, ktoré dnes predloží na jej rokovanie. Podľa návrhu spoločnej dohody o boji proti trestnej činnosti medzi Slovenskom a Čínou majú obe krajiny spolupracovať napríklad v oblasti boja proti násilným trestným činom, nedovolenému obchodovaniu s narkotikami a psychotropnými látkami či obchodovaniu s ľuďmi a praniu špinavých peňazí. Kooperovať by mali aj v boji proti počítačovej trestnej činnosti, pašeráctvu, terorizmu a jeho financovaniu alebo napríklad proti krádežiam predmetov kultúrnej hodnoty a umeleckých diel.
Návrh dohody medzi Slovenskom a Argentínou sa týka takzvaných pracovných dovoleniek. Dohoda by mala uľahčiť mladým ľuďom z oboch krajín získavať v nich víza. V zmysle tejto dohody má Vláda SR a Argentína udeliť občanom druhého zmluvného štátu najviac 100 špeciálnych víz. Ich držitelia by boli oprávnení vstúpiť, zdržiavať sa a opustiť územie Slovenska a Argentíny, študovať, ako aj vykonávať platené zamestnanie po dobu najviac dvanásť mesiacov.