ZDRAVOTNÍCTVO: Nesprávna liečba alergie stojí slovenskú ekonomiku ročne stovky miliónov eur
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Nesprávna liečba alergie stojí slovenskú ekonomiku ročne stovky miliónov eur. Vyplýva to zo štúdie, ktorú na Svetový deň astmy predstavil Róbert Babeľa z Ústavu zdravotníckych disciplín Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Aj napriek tomu, že je alergia najčastejšie chronické ochorenie v Európe, mnohí ju podľa Babeľu vnímajú len ako sezónnu nepríjemnosť. "Ak sa alergická nádcha, teda rinitída, nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a tiež do astmy,“ vysvetlil Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine. Na Slovensku trpí alergiou približne každý desiaty človek.
Autor štúdie upozornil, že liečba astmy je na rozdiel od liečby alergickej nádchy výrazne drahšia. "Podľa našej analýzy, ktorá vychádza z údajov zdravotných poisťovní, stojí ročne liečba astmy dvojnásobne viac," ozrejmil. Problém však podľa Babeľu predstavuje 45 percent alergikov, ktorí sa neliečia, čím prispievajú k ešte vyšším nákladom, ktoré však nie je možné zdokumentovať.
Náklady na liečbu alergie a astmy na Slovensku podľa štúdie v roku 2018 predstavovali 787 miliónov eur. Priame náklady, teda zdravotné, však predstavujú iba deväť percent z tejto sumy. Zvyšok sú nepriame, teda sociálne náklady, ktoré spôsobujú pokles pracovnej výkonnosti. Nejde pritom iba o klasickú práceneschopnosť, ale aj o tzv. prezentizmus, teda stav, keď je človek síce prítomný na pracovisku, ale pre ochorenie klesá jeho pracovný výkon. Z pohľadu slovenských zamestnávateľov sa v prípade alergickej rinitídy a astmy výpadok odhaduje na približne 528 miliónov eur ročne, pričom astma zodpovedá približne za 60 percent tejto sumy.