Oblačno
11°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2025
Chrček poľný je na pokraji vyhynutia, varujú ochranári
Zdielať na
Noviny.sk

Chrček poľný je na pokraji vyhynutia, varujú ochranári

Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) zaradila medzi kriticky ohrozené druhy chrčka poľného. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské Luhy. Chrček poľný, často nazývaný aj škrečok poľný, by tak mohol celosvetovo vymrieť v priebehu najbližších 30 rokov. Stav jeho populácie je nízky aj na Slovensku. Za posledné dva roky bol na území krajiny pozorovaný iba niekoľkokrát.


„V minulom storočí boli zaznamenané roky, kedy bol chrček poľný premnožený. V rokoch 2019 a 2020 však zoológovia zaznamenali celkovo asi iba desať pozorovaní,“ povedal pre agentúru SITA Alexander Kürthy z CHKO Dunajské Luhy. V rokoch 1971 a 1972 sa chrček poľný premnožil v oblasti Východoslovenskej nížiny. Vtedy sa podľa odhadov zoológov iba v tejto lokalite nachádzalo 35 miliónov chrčkov. Jeho celoslovenská populácia sa však dnes odhaduje na dvetisíc až desaťtisíc jedincov. Za posledné dva roky bol jeho výskyt zaznamenaný na šiestich lokalitách krajiny.

Podľa IUCN pritom klesá aj stav jeho celosvetovej populácie, územia výskytu aj pôrodnosť mláďat. Kým v minulosti tvorilo územie jeho výskytu celistvý pás siahajúci od západnej Európy k rieke Jenisej na rusko-mongolských hraniciach, v súčasnosti sa miesta, na ktorých sa chrček vyskytuje, začínajú rozdrobovať. Priemerná pôrodnosť chrčka podľa ochranárov klesla o 75 percent. V minulosti bolo bežné, že v rámci jednej gravidity samica porodila 20 mláďat, momentálne je priemer päť až šesť mláďat na jednu graviditu. Príčiny takéhoto znižovania pôrodnosti zatiaľ nie sú známe. Medzi možné dôvody ochranári radia rozširovanie pestovania monokultúr, rozvoj priemyslu, globálne otepľovanie či svetelné znečistenie, pri ktorom osvetlenie z miest umelo zasahuje do nočnej krajiny.

Chrček poľný je nočný druh. Žije v zemi, v ktorej si buduje horizontálne aj vertikálne komplexy chodieb. Kým horizontálne využíva ako obydlie, vo vertikálnych sa rýchlo prepadne, čo mu slúži ako účinná forma úteku pred nebezpečenstvom. V rámci svojho obydlia má vždy vyhradenú „miestnosť“ pre ukladanie stravy, ktorú si do úkrytu nosí v lícnych vačkoch. Živí sa semiačkami, strukovinami, koreňovou zeleninou, trávou a aj hmyzom. Zásoby potravy v jeho obydlí môžu dosahovať niekedy hmotnosť aj 65 kilogramov. Na zimný spánok (hibernáciu, pozn. SITA) sa ukladá v októbri, aktívny začína byť opäť v marci. Počas hibernácie sa približne každých päť až sedem dní budí a konzumuje nazhromaždenú potravu. Chrček poľný dorastá do dĺžky 21 až 28 centimetrov a váži 220 až 460 gramov. Gravidita trvá približne 20 dní. Chrček poľný sa dožíva prevažne štyri roky, zaznamenané však boli aj prípady, kedy sa dožil aj osem až desať rokov. Spoločenské hodnota jedného jedinca bola na Slovensku stanovená na 50 eur.

Zdielať na

Najčítanejšie