ZDRAVOTNÍCTVO: Pri liečbe rakoviny krvi musíme prejsť zo šetrenia k investovaniu, upozorňujú odborníci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Pri liečbe rakoviny krvi na Slovensku musíme prejsť zo šetrenia k investovaniu. Poukázala na to nová analýza, ktorú odborníci predstavili počas štvrtého ročníka konferencie s názvom Odhaľme rakovinu krvi. Podľa nej majú inovácie v onkológii nielen medicínske, ale aj významné ekonomické prínosy v podobe vysokej úrovne návratnosti. Vďaka investíciám do inovácií v onkológii môžeme podľa odborníkov do roku 2030 zachrániť 4 950 rokov života a znížiť tak úmrtnosť onkologických pacientov na Slovensku o 9 %. Naopak, ak sa bude naďalej šetriť, na onkologické ochorenia môže zomrieť v najbližších rokoch o 12 % pacientov viac. "Pri rozumnej investičnej stratégii máme šancu z každého jedného investovaného eura získať 10 eur z pohľadu produktivity. Potvrdzujú to aj medzinárodné štúdie,“ vysvetlil autor analýzy a vedúci Ústavu zdravotníckych disciplín Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Róbert Babeľa.
Ako Babeľa doplnil, podľa analýzy medziročne klesá počet hospitalizácií u pacientov s mnohopočetným myelómom, ako aj chronickou lymfocytovou leukémiou. To by sa podľa neho v konečnom dôsledku malo prejaviť aj v poklese sociálnych nákladov. Prezidentka združenia OZ Lymfoma Slovensko Miroslava Fövényes poukázala na to, že veľké rozdiely naprieč typmi ochorenia rakoviny krvi a rozdiely medzi prejavmi pacientov s rovnakou diagnózou hovoria o tom, že potrebujeme mať k dispozícii širokú škálu možností liečby, aby sme ju mohli nazvať personalizovanou. Rovnaký prístup je podľa nej nevyhnutné zvoliť aj na úrovni sociálnej podpory.
Hematologické malignity, resp. rakovina krvi, predstavujú 7 % prípadov všetkých nádorových ochorení. Najčastejšie z nich sú leukémie, lymfómy a myelómy. Vďaka vedeckému pokroku a inováciám v liečbe však už tieto ochorenia nie sú automaticky rozsudkom smrti. "Kvalita života ľudí s hematologickými malignitami sa za posledné roky výrazne zlepšila, predlžuje sa prežívanie pacientov a znižuje sa výskyt závažných následkov ochorenia alebo liečby," doplnil prednosta Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ Ľuboš Drgoňa.