Jasno
16°
Bratislava
Lea
29.4.2025
Pod otvorený list Matovičovi sa podpísalo ďalších sedem kultúrnych organizácií
Zdielať na
Noviny.sk

Pod otvorený list Matovičovi sa podpísalo ďalších sedem kultúrnych organizácií

Pod otvorený list premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), ktorý upozorňuje na problémy v kultúre, sa podpísalo ďalších sedem kultúrnych organizácií. Novými signatármi sú Ante?na – sieť pre nezávislú kultúru, Asociácia DJ-ov a hudobných producentov Slovenska DJ Camp, LITA - autorská spoločnosť, Asociácie kultúrnych inštitúcií miest a obci? Slovenska, Slovenská koalícia pre kultúrnu diverzitu, Asociácia profesionálnych fotografov SR a Slovenská výtvarná únia. Signatárov listu je tak 20 organizácií a rektorka Vysokej školy výtvarného umenia v Bratislave Bohunka Koklesová. Informovala o tom Kristína Polerecká z Hudobnej Únie Slovenska.

Umelecké inštitúcie v liste upozornili, že prvá pomoc do kultúrneho a kreatívneho priemyslu doteraz neprišla. Tiež kritizujú, ako sa premiér k danej problematike postavil a tiež to, že tému podľa nich bagatelizuje na úroveň, akoby išlo len o pár umelcov. Vyzývajú ho, aby ich začal počúvať a riešil ich situáciu. Poukázali, že na Slovensku pracuje v kultúrnom a kreatívnom priemysle 220-tisíc občanov, čo je približne deväť percent pracujúcich. Dodali, že približne jedna tretina z nich má v posledných siedmich mesiacoch pokles práce o viac ako 80 percent a niektoré odvetvia o 90 percent. Kultúrni zástupcovia vo svojom liste uznávajú, že pomoc pre podnikateľov a fyzické osoby bola poskytnutá, ale zároveň dopĺňajú, že z väčšiny opatrení ľudia a spoločnosti z kultúrnej oblasti vypadli.

Zástupcovia nesúhlasia s tým, že ide o problém v kompetencii Ministerstva kultúry SR (MK SR), keďže presahuje jeho kompetencie. MK SR nie je tým, kto má podľa nich riešiť potrebu kompenzácie jedného celého priemyselného odvetvia. Objasňujú, že ide o medzirezortný problém, ktorý môže vyriešiť iba vláda. Ako ďalej približujú, sú odvetím hospodárstva ako akékoľvek iné, a preto sa dôrazne ohradzujú proti diskriminácii, ktorej sa im dostáva. „Bez aktuálnej pomoci, kompenzácií a bez pomoci v ďalšom období, keďže pracovať naďalej v normálnom režime nebude možné, naše odvetvie na dlhé roky skončí, infraštruktúra a režimy procesov ‚výroby‘ sú už v súčasnosti v rozvrate,“ upozorňujú.

Zdielať na

Najčítanejšie