ENERGETIKA: Slovenské elektrárne ponúknu slovenským domácnostiam silovú elektrinu za zhruba 61 eur, daň z nadmerného zisku z elektriny z jadra nebude
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA – Daň z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením nakoniec štát nezavedie. Ministerstvá hospodárstva a financií sa dohodli so Slovenskými elektrárňami na riešení stabilizácie cien elektriny pre domácnosti na nasledujúce dva roky. Silovú elektrinu budú na základe dohody Slovenské elektrárne predávať za cenu zhruba 61 eur za megawatthodinu, bez ohľadu na vývoj veľkoobchodných cien elektriny na trhoch.
Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede minister financií Igor Matovič (OĽaNO), domácnosti by tak mali ušetriť na cenách elektriny necelú jednu miliardu eur. „Na základe konštruktívneho dialógu sme sa dokázali zhodnúť na veľkej veci. Slovenským domácnostiam budú závidieť domácnosti naprieč celou Európou,“ povedal Matovič.
„Všetkým domácnostiam na Slovensku bude garantovaná cena silovej elektriny (tvorí zhruba 45 percent z koncovej ceny elektriny – pozn. SITA). Najbližšie dva roky sa cena silovej elektriny nezmení. Garantujú to Slovenské elektrárne. Sťahujeme zákon o dani z nadmerného zisku a zaväzujeme sa, že vláda nepodnikne kroky k zavedeniu nejakého podobného daňového zaťaženia, ktoré sme minulý týždeň na vláde schválili,“ dodal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Ako povedal generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, po dohode s vládou sa pri súčasných cenách elektriny na trhoch slovenský dominantný výrobca elektriny zriekne na úkor domácností zhruba 850 miliónov eur. „Táto čiastka bude musieť byť nejakým spôsobom zafinancovaná. Musíme diskutovať s bankami, majoritný akcionár je na to pripravený,“ dodal Strýček, ktorý po dohode s vládou potvrdil dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.
„Toto riešenie umožní najskoršie dokončenie projektu Mochovce. Sme radi, že takto dokážeme prispieť k zmierneniu rastu cien energií pre obyvateľstvo. Súčasne získavame záruky, že nepríde k zásadnej zmene prostredia, v ktorom Slovenské elektrárne fungujú,“ konštatoval člen predstavenstva EPH Jan Špringl. Dohodu ocenil aj ďalší akcionár Slovenských elektrární, talianska spoločnosť Enel, prostredníctvom svojho zástupcu Michaela Bolognu.