Regulácia na obzore: Vláda pripravuje plán proti vysokým cenám
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Od nového roka bude platiť 5 percentná DPH na vybrané potraviny, týka sa to mäsa, zeleniny či mliečnych výrobkov. Otázne však je, či sa spotrebitelia naozaj dočkajú lacnejších produktov, analytici totiž upozorňujú, že inflácia bude rásť aj v budúcom roku a ovplyvní to aj ceny potravín.
Znížená DPH na základné potraviny
Vláda preto čoraz častejšie hovorí o regulácii ich cien.
"Obchodníci vyvinú maximálne úsilie, aby sa znížená sadzba DPH na základné potraviny v čo najväčšej miere prejavila aj v zníženej pultovej cene, " hovorí prezident Zväzu odborov Slovenskej republiky Filip Kasana.
Pri vybraných základných potravinách sa od nového roka mení DPH z 10 na 5% a pri všetkých ostatných z 20 na 19. Minister pôdohospodárstva je pri vývoji cien zatiaľ optimistický.
Citeľnejšie zníženie cien
"Ja si myslím si, že začiatkom roka určite pocítime, minimálne pri tých základných potravinách, také citeľnejšie občania pocítia zníženie cien potravín," vyjadruje sa k DPH základných potravín minister pôdohospodárstva Richard Takáč.
Podľa analytika môže spomínaný krok vlády pomôcť, no v budúcom roku opäť vstupujú do hry ďalšie faktory.
Stlmenie rastu cien
"Zníženie DPH z desiatich na päť percent však môže ešte pomôcť tlmiť rast cien, " vyjadruje sa Marián Kočiš - analytik Slovenskej sporiteľne.
Vláda už niekoľko týždňov deklaruje, že ak sa ceny vybraných produktov od nového roka neznížia v hre je aj regulácia."
Odborníci hovoria, že cenový strop môže mať opačný efekt ako to bolo napríklad v Maďarsku.
"Maďari sa snažili stropovať ceny pohonných hmôt a tam sme práve videli, že na jednej strane ich bolo zrazu nedostatok a potom opäť veľmi dynamický nárast. Pri potravinách tam zase padlo rozhodnutie európskeho súdneho dvora, ktorý rozhodol, že takáto regulácia príliš obmedzovala obchodníkov, " opäť Marián Kočiš.
Niekoľko možností
Podľa ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča je pri regulácii potravín niekoľko možností.
"Nechcem ísť cestou Maďarska. Maďarsko stropovalo ceny, my hovoríme o stropovaní obchodných prirážok a samozrejme je v hre aj odvod pre maloobchod ako taký, " ďalej vysvetľuje problematiku minister pôdohospodárstva.
Ďalšie rokovanie vlády s potravinármi a obchodníkmi bude tesne pred Vianocami. Ako sa však budú reálne vyvíjať ceny vybraných produktov uvidíme až začiatkom budúceho roka.