Jasno
-2°
Bratislava
Vlasta
19.2.2025
Plyn opäť zdražie. Ceny sú vyššie ako pred covidovou krízou
Zdielať na

Plyn opäť zdražie. Ceny sú vyššie ako pred covidovou krízou

SLOVENSKO / Ceny plynu v Európe sú na dvojročnom maxime a zároveň trojnásobne vyššie ako pred covidovým šokom. Starý kontinent síce dokáže nahradiť výpadok toho ruského, no za cenu, ktorá ničí ekonomiku a vyháňa priemysel.

Jedna kríza ešte nestihla odísť a na dvere už klope ďalšia. Dôvodom sú opäť energie.​ Konkrétne plyn, ktorého ceny v posledných týždňoch vyleteli prudko nahor. Pre drahé energie zanikli vlani desaťtisíce európskych firiem, na Slovensku ich bolo takmer 6-tisíc. "Z úrovne okolo 40-45 eur vyskočili v posledných dňoch až na hranicu 60 eur," uviedol Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ SPNZ. "Čo sú najvyššie úrovne za ostatné dva roky," ozrejmil Stanislav Pánis, ekonóm J&T banky. 

Vysoké ceny sú likvidačné pre podniky

Jedným z dôvodov je chladné počasie na kontinente a druhým nízky stav zásob na Ukrajine, ktorá potrebuje plyn z Európy a tým dvíha jeho cenu na trhu. Paradoxné pritom je, že podľa Kvasňovského ide z veľkej časti o ruský plyn. Ten bol dosiaľ pre nás kľúčový aj pri natláčaní zásobníkov a v tomto roku bude chýbať. "To, samozrejme, môže viesť k významnému nárastu cien nielen zemného plynu, ale aj elektrickej energie," priblížil Kvasňovský. 

Vysoké ceny sú likvidačné najmä pre výrobné podniky a ťahajú ku dnu aj Nemecko, ktorého priemysel oslabil od roku 2017 o 20 %. Spojené štáty a Čína sa nám pritom vzďaľujú míľovými krokmi. "Európske ceny plynu sú viac ako 5-násobne vyššie ako americké," poznamenal Pánis. 

Jedným z riešení by bolo tranzit plynu cez Ukrajinu 

Treba preto hľadať spôsob, ako kontinentu energeticky uľaviť. Nateraz to však skôr vyzerá ako čakanie na zázrak. "Uspokojujeme sa tým, že sme prekonali energetickú krízu covid a dokazuje to, že Európska únia je skvelý projekt," uviedol Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu500.  

Jedným z riešení je omilostenie ruského plynu a pokračovanie jeho tranzitu do Európy cez Ukrajinu. "Dokonca sa začína špekulovať, že by sa mohla obnoviť doprava ruského plynu cez plynovod Nordstream do Nemecka," povedal Pánis. 

Je načase, aby ideológia išla bokom a Európa začala boj o ekonomické prežitie. "Čím viac plynu do Európy potečie, či už toho skvapalneného alebo potrubného, tým lepšie, lebo je tam potenciál, že cena bude klesať," dodal Jozef Badida, analytik portálu Energieprevas.sk. 

Súvisiace články