Od šeliem k Bitcoinu: Ako sa menili Slováci a slovenská ekonomika
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Slovensko má za sebou 30 rokov, odkedy môžu jeho obyvatelia investovať. Prešlo si všeličím - divokou privatizáciou, ale aj kupónovou. Slováci však bohatli len pomaly. Veľkými zmenami prešlo ekonomicky aj samotné Slovensko.
Typický slovenský investor v 90. rokoch ešte rátal v korunách a vyzeral asi takto - ženatý muž s dvoma deťmi, 52-ročný podnikateľ. Tieto roky mali svoje investorské špecifiká. Nie všetci ich prežili v zdraví. Niektorí rýchlo zbohatnutí Slováci našli napríklad záľubu v exotických šelmách. "O 20 % sa v podstate ako keby za päť rokov každý rok zvyšoval objem dovozu týchto zvierat," hovorí Tomáš Boháček, analytik 365.bank.
To už neskôr neumožňovala ani legislatíva a trh sa viac reguloval
Omladol nám aj typický slovenský investor. "Z 52 rokov na 38. Stále je to muž, je už slobodný, bezdetný a je zamestnanec," priblížil produktový riaditeľ 365.bank Tomáš Barbarič.
Investor súčasnosti si zároveň môže vybrať z 98 domácich a 858 zahraničných fondov. A nie sú v nich milióny, ale miliardy.
Investičné Slovensko
TV JOJ
Kým v 90. rokoch bola vychytávkou šelma v klietke, dnes je to kryptomena. V telefóne najmä Bitcoinu ide investičná karta. "Rast by mohol pokračovať, pretože naozaj teraz prichádza tá adopcia a ľudia si uvedomujú, že tie kryptomeny nie sú tnaozaj zlo," uviedol odborník na kryptomeny Jakub Kraľovanský.
Čo sa týka akciových trhov, tie dlhodobo zarábajú. Investujú do nich stále častejšie aj Slováci. Ich kontinuálny rast sa však po dobrom roku 2024 momentálne ťažko predpovedá najmä pre geopolitické celosvetové otrasy. Preto sa okrem novodobému fenoménu kryptomenám darí aj klasike. "Zlato je ako valiace sa kamene a dosahuje nové a nové maximá, keď sa zlatu darí, je za tým len jedno slovo - neistota," hovorí analytik burzy na Wall Street Eric Diton.
Opakom neistoty sú aj investičné artikle
Časom tam patria archívne vína, ale aj obrazy či husle. Ak by ste po pradedkovi na povale našli Stradivariho husle, mali by ste vyhrané. "Husle Stradivarius zo zlatého obdobia z roku 1714. Odhadujeme, že sa vydražila za 12 až 18 miliónov dolárov," priblížila Mari-Claudia, riaditeľka Sotheby's Amerika.
Aj slovenský investor sa za tie tri dekády teda vyvíjal a rástol. Stále ho však brzdia tri veci - "Bojím sa", "Nerozumiem tomu" a "Je to len pre bohatých".