Energetická kríza, inflácia, neistota: Ako vojna ovplyvnila Slovákov?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Najväčšia drahota za 20 rokov, energetická kríza a raketový nárast cien plynu a elektriny. K tomu tu máme aj krízu surovín pre automobilový priemysel, zadĺženú krajinu a konsolidáciu, ktorá spôsobuje zhoršenie životnej úrovne Slovákov. Aj to sú dosahy troch rokov vojny na Ukrajine.
Energetická kríza a raketový nárast cien plynu a elektriny na Slovensku
Je 24. február 2022 a ruské jednotky bezdôvodne napádajú svojich východných susedov. Svet sa mení zo dňa na deň nielen geopoliticky, ale aj ekonomicky.
Už v lete Rusi znižujú prítok plynu.
"Na úrovni 34% na dnešný deň máme komunikované zníženie zhruba o polovicu, " hovorí bývalý riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu Richard Prokypčák.
Tento ťah vystrelil ceny plynu do výšin
"Rusko tým zvyšovaním cien dosahuje aj to, že hoci exportuje menej, tak de facto inkasuje aj často krát viac, " vyjadruje sa výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.
Od druhej polovice roka 2022. S príchodom chladnejších dní je jasné, že Európa má veľký energetický problém. Koná sa viacero energo-summitov. Snaha bola zastropovať ceny plynu na celú úniovej úrovni.
Rôzne krajiny riešia problém s vysokými cenami energií nakoniec rôzne. Slovensko celoplošnou pomocou, čo mnohí kritizovali, že to enormne zaťaží už aj tak prázdnu štátnu kasu, najmä po covide. Vysoké ceny energií trápia aj priemysel.
Ukrajina prestáva fungovať
Napadnutá Ukrajina zároveň prestáva normálne fungovať a vyrábať komponenty pre automobilový priemysel.
"My sme mali problém s káblovými zväzkami s rôznymi materiálovými surovinami, " informuje viceprezident Zväzu automobilového priemyslu Pavol Prepiak.
Na pozadí týchto problémov začína do obludných rozmerov rásť ten, ktorý trápi najviac bežných ľudí - drahota. Čísla Štatistického úradu nepotešili ani v auguste. Zdražovanie nekončí, práve naopak, láme rekordy naďalej.
"Inflácia je na úrovni 14 percent. Toto v podstate nebolo od začiatku milénia, " objasňuje analytička Wood&Company Eva Sadovská.
V roku 2023 sa inflácia začína postupne umudrovať. Hasenie krízy novinovej a následne energetickej spôsobuje, že Slovensko je na tom ekonomicky zle.
Januárová drahota
Chaotická a neadresná pomoc si pýta svoju daň a vláda musí konsolidovať. Kabinet Roberta Fica sa vyberá cestou zdaňovania ľudí. To sa odrazilo už v tohtoročnej januárovej drahote.
"Rast cien v januári sa blížil k takmer 4%, čo je zatiaľ najviac za posledných 12 mesiacov, " informuje hovorca Národnej banky Slovenska Peter Majer.
Ekonomické problémy pokračujú
Tri roky ruskej vojny na Ukrajine tak priniesli energetickú krízu, extrémnu drahoty či obmedzenia svetového obchodu.
"Najlepšie vystihujúce slovo je neistota. Myslím si, že tá už bola či na finančných trhoch, či v ekonomike, alebo aj v geopolitickom vývoji, " vyjadril sa analytik 365. banky Tomáš Boháček.
Tak ako neskončí zatiaľ vojna, nekončia ani ekonomické problémy.
"Nie sme schopní s nejakou silnejšou pravdepodobnosťou garantovať, kam sa bude vyvíjať myslenie alebo konanie svetových veľmocí, " opäť Tomáš Boháček.