Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Odpad v obchodoch. Na nekvalitné potraviny vytiahneme silu!
Zdielať na

Odpad v obchodoch. Na nekvalitné potraviny vytiahneme silu!

Kontroly, ale aj represie za dovoz nekvalitných potravín sa sprísnia. Ako povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, sprísnenie kontrol znamená zavedenie systému a kontrol už na cestách a diaľniciach v spolupráci s ministerstvom vnútra.

Masívne kontroly

„Chceme zabezpečiť systém podobný ako je v okolitých štátoch. Kamióny budú zastavované a príslušný obvodný veterinár zoberie vzorky na analýzy,“ povedal Jahnátek. Zároveň chce prísne trestať tých, ktorí budú obchádzať centrálne distribučné miesta na dovoz potravín. Zároveň v distribučných bodoch bude permanentná kontrola na dovozové potraviny.

Minister chce zintenzívniť aj kontroly v samotných predajniach. „Nebudeme tam však posielať jedného - dvoch kontrolórov, ale budeme robiť takzvané skupinové kontroly, čiže naraz do predajne pošleme 10 - 12 kontrolórov. Za 24 hodín to skontrolujú do poslednej obkladačky,“ vyhlásil. Kontrolóri budú mať pružnú pracovnú dobu, čiže nebudú pracovať len cez deň.

„Nás zaujímajú hlavne nočné prevádzky, lebo si myslíme, že práve vtedy je dosť veľký problém s kvalitou a vôbec s navezením nekvalitného tovaru,“ zdôraznil. Podľa Jahnátka ministerstvo už má zmapované obchodné reťazce, v ktorých bývajú nekvalitné potraviny. „Takže sústredíme sa v prvom kole hlavne na tieto obchodné reťazce,“ konštatoval.

Diktát obchodných reťazcov

Nový zákon o obchodných reťazcoch nebude podľa Jahnátka riešiť otázku kvality potravín, alebo otázku zvýšenia domácich potravín na pultoch. „Tento zákon bude riešiť tie nekalé praktiky, ktoré používajú obchodné reťazce, na ktoré doplácajú hlavne slovenskí výrobcovia. Teda veci, ktoré vyplývajú zo zneužitia dominantného postavenia na trhu, tie budeme musieť zo zákona zrušiť,“ povedal.

Pomôcť má aj osveta, preto minister chce zriadiť Cenovú radu. Jej cieľom bude poukazovať, kde sa neúmerne nabaľuje provízia, kde sa nabaľuje zisk, teda, ktorý článok zneužíva svoje postavenie. „My mu to nevieme zakázať, ale môžme povedať, že tento výrobca alebo tento obchod má takto nabalenú maržu a je na rozhodnutí kupujúceho, či bude v ňom nakupovať,“ dodal. Členmi Cenovej rady by nemali byť politici ale zástupcovia mimovládnych organizácií. „Nájdeme pre ne zdroje, aby urobili monitoring v  obchodoch. Nech nám robia nejaké očko, aby sme dávali spotrebiteľom skutočne objektívne informácie,“ povedal Jahnátek.

Slovensko? Trh C kategórie...

V rôznych krajinách nemávajú rovnaké značkové výrobky rovnakú kvalitu, v nových členských štátoch bývajú horšie. Asociácia spotrebiteľov Slovenska nedávno testovala šesť produktov rovnakých značiek v ôsmich krajinách únie, zistili okrem iného to, že nadnárodné koncerny balia pre rôzne krajiny odlišnú kvalitu produktov.

„Nikdy neviete ako spotrebitelia, v ktorej kvalitatívnej triede sa ocitnete vy a vaša krajina,“ tvrdí predseda asociácie Miloš Lauko s tým, že je to smutná správa. Len v jedinom prípade našli vo všetkých krajinách rovnakú kvalitu – išlo o čokoládu Milka Alpine Milk.

V dvoch prípadoch korení Kotányi objavili značné rozdiely a vždy išlo o nižšiu kvalitu v nových členských štátoch, nikdy nešlo o výrobky pre nemecký a rakúsky trh.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie správy