Slováci na šampionáte zarobili, Gréci sa ale pri olympiáde škaredo prerátali
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Už zajtra sa začne jedna z najsledovanejších udalostí roka - futbalové majstrovstvá Európy v Poľsku a na Ukrajine. Olympiády a svetové, či európske šampionáty majú nielen športový, ale aj ekonomický rozmer. Usporiadateľom totiž dokážu priniesť pekný balík peňazí, ale môžu ich aj bolestivo zadĺžiť. Napríklad Montreal doteraz spláca dlh z olympijských hier v roku 1976.
Náklady väčšie ako pred štyrmi rokmi
Hoci konečná bilancia sa samozrejme bude robiť až po futbalových majstrovstvách Európy, ekonómovia už teraz varujú, že obom usporiadateľským štátom hrozia miliardové straty.
Celkové náklady Ukrajiny sú okolo 13 miliárd dolárov, Poliakov to vyšlo dokonca na 20 miliárd. Ďalšie prepočty hovoria, že tento turnaj je až 40-krát drahší, ako bolo Euro 2008, ktoré zorganizovali Rakúsko so Švajčiarskom.
Slovensko na hokejovom šampionáte zarobilo
Pomerne čerstvú skúsenosť s organizáciou veľkého podujatia má aj Slovensko. Rozpočet hokejových majstrovstiev sveta 2011 v Košiciach a v Bratislave bol samozrejme mnohonásobne nižší, než majú olympiády. Príjmy boli okolo 19 a pol milióna eur, výdavky presiahli 17 miliónov, takže zisk usporiadateľov bol okolo dvoch miliónov eur. "Dostali sme veľké chvály z Medzinárodnej hokejovej federácie, takže naozaj musíme byť so sebou veľmi, veľmi spokojní," s radosťou konštatuje Michaela Grendelová, hovorkyňa organizačného štábu MS 2011.
Grékov olympiáda potopila do dlhov
Odstrašujúcim príkladom je Grécko a Olympiáda 2004. V Aténach síce diváci prežívali krásne športové zážitky, ekonomické dopady na krajinu však boli a sú príšerné. Pôvodné celkové náklady mali byť okolo 4 a pol miliardy eur, napokon však prekročili 10 miliárd.
Megalomanská, stratová akcia bola jednou z príčin súčasných obrovských gréckych hospodárskych problémov. "Vtedy sme ani len netušili, aké obrovské starosti bude naša krajina zažívať. Mnohí už skrachovali," tvrdí jeden zo sklamaných obyvateľov Atén.
Obavy majú aj britskí ekonómovia
V tomto roku bude ešte jedno obrovské športové podujatie - olympiáda v Londýne. Náklady už doteraz prekročili 9 miliárd libier a ekonómovia len tŕpnu, aký bude konečný účet.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!
ISIFA