Ako sa brániť falošným bankovkám pri vydávaní?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Po odvysielaní reportáže o dôchodcovi, ktorému údajne na pošte vydali falošnú 100 eurovú bankovku, ste nám do redakcie poslali množstvo otázok. Prečo nám pokladníci v banke alebo na pošte pri vydávaní peňazí bankovky nekontrolujú? Musíme sa spoľahnúť na to, že tie ich sú skutočne vždy pravé? Alebo na takúto službu nemáme právo?
Jednoduchá otázka, na ktorú sa ľahko neodpovedá, ale predsa: Máme ako klienti právo žiadať od banky kontrolu každej vydanej bankovky? Alebo na pošte pri preberaní napríklad dôchodku a taktiež od obchodníkov pri preberaní výdavku za nakúpený tovar?
V obchodoch bankovky skontrolovať nemusia
Pri platení v potravinách, v drogérii, kaviarniach alebo kdekoľvek inde mimo bankového sektora, nám na požiadanie zrejme bez problémov presvietia vydané bankovky, keď o to obsluhujúci personál požiadame. Podľa obchodnej inšpekcie je takáto služba pre zákazníka len dobrá vôľa podnikateľa, nie jeho povinnosťou. "Overovanie pravosti bankoviek medzi zákonné povinnosti predajcov a poskytovateľov služieb nepatrí," vysvetlila šéfka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová.
Banky si musia dávať na falošné bankovky väčší pozor
Banky alebo pošty sú v úplne inej polohe. Európska centrálna banka im stanovuje povinnosť zabezpečiť to, aby sme pri ich priehradkách v žiadnom prípade nedostali do rúk falošnú bankovku. Ak sa preukáže to, že dôchodca z Bratislavy naozaj dostal na pošte falošných 100 eur, ako to sám tvrdí, bude zaujímavé vedieť, ako sa to teda mohlo stať. "Predpokladáme, že ide o ojedinelý prípad, avšak všetky úverové inštitúcie by mali dávať do obehu overené bankovky," skonštatovala hovorkyňa NBS Jana Kováčová.
Vraj falošná bankovka na pošte
"Môžeme potvrdiť, že 18. mája klient na pošte v Bratislave reklamoval 100 eurovú bankovku. Po vyzvaní budeme na prípade spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní," uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Andrea Pivarčiová.
Aj v bankách či iných úverových domoch nám zrejme zamestnanci neodmietnu to, ak ich požiadame, aby nám presvietili bankovky, ktoré nám dávajú do rúk. Každoročne je na Slovensku zadržané veľké množstvo falošných bankoviek. Len vlani ich bolo 6 tisíc kusov.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA