Zatiahnuté
10°
Bratislava
Zoltán
7.4.2025
EÚ chce čistejší a silnejší priemysel. Pomôcť má rýchlejšie povoľovanie a dotácie
Zdielať na

EÚ chce čistejší a silnejší priemysel. Pomôcť má rýchlejšie povoľovanie a dotácie

ŠTRASBURG / Rýchlejšie procesy udeľovania povolení pre projekty čistej energie, či zníženie nákladov na energiu, ako aj zjednodušenie byrokracie. To je úloha Bruselu pre európsky priemysel a energeticky náročné odvetvia, ktoré sú rozhodujúce pre našu bezpečnosť a samostatnosť.

Europarlament má mocný plán. "Stratégia pre priemysel je jasne stanovená. Má to byť čistý a konkurencieschopný priemysel," uviedol europoslanec Michal Wiezik (PS). To znie síce super, ale už horšie sa to plní najmä pri konkurencii z Číny a krajín, kde nedbajú na účasť priemyslu, ktorej sa hovorí čistá.
V tejto súvislosti majú ale v rámci Európy mnohí Green deal v zuboch. "Ktorý napokon nie je ani zelený a deštruuje alebo likviduje náš priemysel," ozrejmila europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH).

Podľa poslanca Wiezika však Európa úplnou reguláciou nepôjde. V Číne a Indii síce vyrábajú lacnejšie, ale aj výrazne špinavé uhlie. My sme tam nakrúcali pred dvoma týždňami a môžeme potvrdiť. Tento stav sa má ešte v Indii príchodom teplejšieho počasia zhoršovať. Takéto znečistenie by si podľa vozíka Európania nenechali. "Európania sa búria, pretože tie vysoké zdravotné a environmentálne štandardy sú tu naozaj zažité," hovorí Wiezik.

Európsky priemysel potrebuje pomôcť aj s cenami energií

Tie sú v únii vyššie ako v Amerike či v Číne. Eurokomisia má na to aj takúto páku: "Clami obrániť našich výrobcov," povedal Ľudovít Ódor (PS). Zároveň sa má nájsť mechanizmus, ako týmto podnikom pomôcť. "Nenechať to na firmy, ale naozaj ich reálne dotovať. Ak nám ako Európskej únii na tom záleží, tie peniaze tam musíme dať," vyjadrila sa poslankyňa EP Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).

Všetci sa zhodnú na tom, že jediná cesta sú inovácie a udržanie múdrych hlavičiek v únii. Tam však narážame na problém prílišnej regulácie. "Máme malé inovatívne firmy, ale akonáhle chcú rásť, tak idú väčšinou do Spojených štátov, lebo tam vedia získať rizikový kapitál," dodal Ódor.

Už samotnou kapitolou osebe je prílišná účinná byrokracia. "Spojené štáty za posledné obdobie teda prijali okolo 3000 legislatívnych návrhov. Za posledné obdobie Európska únia prijala 13-tisíc," dodala Lexmann.

Zachrániť európsky priemysel je však bytostne dôležité. Keď už nie pre ekonomiku, tak pre samotných Európanov. Len v tom oceliarskom pracuje vyše dva a pol milióna ľudí a napríklad na Slovensku v automobilovom štvrť milióna.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy