Trump opäť prekvapil: Clá idú nižšie, trhy rastú a obchodná vojna s Čínou eskaluje
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ÉU / USA / Donald Trump opäť prekvapil. S okamžitou platnosťou na nasledujúcich 90 dní pozastavil väčšinu ciel. A znížil ich na 10 percent. V Bruseli si vydýchli a zrušili sa plánované odvetné clá voči Washingtonu. Radosť zavládla okamžite aj na finančných trhoch. Naopak dráma naďalej pokračuje medzi Amerikou a Čínou. Opakuje sa tak scenár z prvého volebného obdobia Donalda Trumpa.
V máji 2019 Donald nečakane oznámil odklad ciel do novembra a potom na neurčito. Scenár sa po šiestich rokoch opakuje. Donald sa chopil svojho mega pera a tatá... "Nechceme ubližovať krajinám, ktoré chcú rokovať. To sme hovorili po celý čas. Rozhodli sme sa pritlačiť a bolo to dobré. Netušil som, že to bude mať taký vplyv," uviedol americký prezident Donald Trump.
Trump svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že viac ako 75 krajín ho vyzvalo na rokovania, preto im doprial trojmesačnú pauzu. Clá však nezrušil, len znížil na desať percent. S tým sa, ale už žiť dá. Svoj najlepší deň od krízy v roku 2008 zažila tak aj burza na Wall Street. Indexy šli hore od 8 po 12 percent.
"Toto bol naozaj sakra deň. Našťastie to ide nahor a nie nadol. Cítime úľavu," povedal manažér Zacks Investment Brian Mulberry. Úľavu necíti len burza, ale aj krajiny, ktoré sú závislé od exportu. Teda aj Slovensko, ktoré do Ameriky vyváža autá, má to však trpkú príchuť. Najmä potom, čo Trump v utorok vyhlásil toto, "Tieto krajiny volajú a bozkávajú mi zadok. Idú sa pretrhnúť, aby sme uzavreli dohodu - prosím, prosím, dohodnime sa, urobím čokoľvek, urobím čokoľvek pane."
Kto naopak úľavu necíti je Čína
S Amerikou si zatiaľ vyhlásili totálnu colnú vojnu. Trump na Peking uvalil najnovšie 125 percentné clá a Čína na Ameriku 84 percentné. To by mohlo znížiť vzájomný obchod gigantov až o 80 percent. "Čína rozhodne odpovedá a nikdy nebude akceptovať takéto arogantné a šikanujúce správanie," vyjadril sa hovorca čínskeho Ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien.
Čína tak zároveň stále viacej poškuľuje po trhu Európskom, keďže niekde svoju nadprodukciu umiestniť musí. To by však mohlo byť nebezpečné pre všetky krajiny, ktoré živí práve priemysel. Napätá situácia pre Slovensko tak ešte nekončí. Jednak clá nie sú zrušené nadobro a naďalej pretrvávajú geopolitické riziká.
Ani v centrále Volkswagene zatiaľ šampanské neotvárajú. "Volkswagen pozorne sleduje vývoj a vykoná komplexné interné hodnotenie možných dopadov, a to aj na dodávateľské reťazce a našu výrobnú sieť," tak znelo stanovisko automobilky.