Zatiahnuté
17°
Bratislava
Fedor
15.4.2025
Priemysel v útlme, klesá aj zahraničný obchod. Kým Európska únia sa rozhýbala, slovenská vláda nie
Zdielať na

Priemysel v útlme, klesá aj zahraničný obchod. Kým Európska únia sa rozhýbala, slovenská vláda nie

Zlé ekonomické časy

BRATISLAVA / Na toto slovenská ekonomika zvyknutá nie je. Napriek odloženiu amerických ciel o 90 dní sa obchodné vzťahy so Spojenými štátmi zhoršili. A o prácu by v únii mohli prísť státisíce ľudí.

Zahraničný obchod sa ocitol vo februári v mínuse skoro 42 miliónov eur. Dovoz teda prevyšoval vývoz už tretí mesiac za sebou, čo je na Slovensku neobvyklý úkaz. "Platilo, že celý predošlý rok s výnimkou decembra bola výrazne plusová bilancia zahraničného obchodu," uviedla Jana Morháčová hovorkyňa Štatistického úradu. 

V útlme bol aj priemysel, ktorý ťahá našu ekonomiku. Medziročne sa prepadol cez percento. "Kto ťahal ten priemysel dole, to boli tie odvetvia, ktoré som spomínal strojári, hutníci, výroba elektrických zariadení a tam sme videli dvojciferné poklesy," povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršnák. 

Najdôležitejšia časť priemyslu výroba automobilov skončila ale v pluse. "Ideme podľa prognózy. V tej prognóze sme hovorili, že budeme na lepších číslach ako minulý rok s otáznikom," uviedol Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu. 

Otáznik prišiel hneď v apríli v podobe colných hier Donalda Trumpa. Do Ameriky smeruje približne 96-tisíc áut ročne v hodnote vyše 6 miliárd eur. Keby prišlo k najhoršiemu, takúto šarapatu by to mohlo narobiť so zamestnanosťou. "Deväť až 15- tisíc pracovných miest na Slovensku priamo v automobilovom priemysle," potvrdil Alexander Beljaje, prezident APZD. 

Krízovo sa už stretla tripartita. V globálnom svete Slovensko ale nezmôže nič. Aj preto sa ako vždy, keď je zle, spoliehame na Brusel. "Tripartita uprednostňuje samozrejme riešenia na úrovni Európskej únie," povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš. V únii sa zatiaľ diplomacia a jednota vyplatili. Trump jej veľkodušne znížil a odložil clá, na rozdiel od Číny, kde ich vyšplhal momentálne cez 140 %.

Priemysel však Bruselu zároveň odkazuje, že práve teraz je čas urobiť európsky trh jednoduchším a lepším pre firmy. "Stále máme veľké bariéry medzi sebou. V tovaroch je to 40 percent, v službách až 110 percent. Kým americké štáty majú nejakých 15," povedal europoslanec Ľudovít Ódor. "To je hlavná náplň práce v tejto chvíli Európskej komisie, pretože jej cieľom je zjednodušovať existujúcu legislatívu," povedala Danuše Nerudová. 

Slovensko má však oproti ostatným krajinám únie aj najbližším susedom hneď niekoľko nevýhod, ktoré má na starosti naša vláda. "Oveľa vyššie daňovo odvodové zaťaženie, ktoré teraz k 1.4 bolo ešte zvýšené, transakčnú daň," povedal Rastislav Machunka, prezident AZZZ SR.  "Sme najmenej konkurencieschopní. To znamená, že investori už si Slovensko tak veľmi nevyhľadávajú," dodal Alexander Matušek. 

Aby sme to ale neukončili úplne pesimisticky, možno to dopadne ako pri prvej kríze. Do Ameriky vyvážame luxusné SUVčka, ktoré si ľudia nekupujú preto, že musia, ale chcú a najmä na to majú, aj keby zdraželi. 

Najčítanejšie správy