Slovákov čakajú tvrdé časy. Dlh Slovenska prekročí hranice aj v najbližších rokoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Slovenský verejný dlh zrejme klesne pod hranicu 60 % hrubého domáceho produktu najskôr až v roku 2032. Verejné financie čelia problémom aj napriek konsolidačným opatreniam. Deficit v roku 2024 dosiahol takmer sedem miliárd eur a máme ho jeden z najhorších v únii.
Slovensko nikdy nepatrilo a ani nepatrí medzi krajiny, ktoré hospodária s prebytkom. Naopak, nezdravo sa zadlžuje a nepotešil ani vlaňajší deficit verejných financií. "V eurozóne sme boli druhý najhorší po Francúzsku, ale v Európskej únii bolo ešte Rumunsko a Poľsko," hovorí makroekonomický analytik Michal Lehuta.
Konsolidácia zatiaľ nepomohla
Ku koncu minulého roka dosiahol verejný dlh skoro 60 % HDP a napriek konsolidácii to nevyzerá dobre ani v tomto roku. "Spolu s ďalšími rokmi by mal stále rásť v pomere k ekonomike nad 60 % HDP," potvrdil Lehuta.
Podľa analytika by sa slovenský dlh mohol dostať pod požadovanú 60 % hranicu až v roku 2032. "Až keď deficit skresať možno na 2,5 % HDP, možno ešte nižšie, tak vtedy začne klesať," ozrejmil Lehuta.
Firmám okrem konsolidácie nepraje ani globálna ekonomika. "Tlaky budú prichádzať práve kvôli obchodnej vojne, clám zavedeným na automobily, ktoré stále platia," uviedol analytik SLSP Marián Kočiš.
Spomaľovanie rastu a obchodná vojna medzi USA a Čínou znižujú daňové príjmy a odhady rastu, preto letí do Medzinárodného menového fondu aj minister Ladislav Kamenický (Smer-SD). "Budú sa prehodnocovať možno hospodárske rasty, to uvidíme, urobíme to v júni," povedal minister.
Ďalšej konsolidácii sa nevyhneme
To ohrozuje plnenie tohtoročného cieľa znížiť deficit na úroveň 4,7 % ako aj budúcoročnú konsolidáciu na úrovni 3,7 %. Na jeseň navyše vstúpia do platnosti sankcie vyplývajúce z ústavnej dlhovej brzdy. Nutné budú ďalšie konsolidačné opatrenia.
Potreby Slovenska sú preto jasné, menej míňať a viacej šetriť aj na doterajších skúsenostiach. Ekonómovia predpovedajú, že toto si k srdcu nezoberie vláda, ale naopak, budú musieť ľudia a firmy. "Život pre firmy a obyvateľov bude ťažší najmä v tom, že štát znovu bude hľadať cesty, ako si od nich vybrať viac peňazí," dodal Lehuta.
"Akonáhle vyjdem s konsolidáciou von, to znamená, urobíme tlačovku a zase povieme tie body, ktoré ideme robiť. Potom ma môžu všetci kritizovať," vyjadril sa Kamenický.
Cesta k vyrovnanému rozpočtu Slovenska však bude v každom prípade ešte dlhá.