Korupcia vo verejnom sektore. Slovensko je na špičke
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V najnovšom svetovom rebríčku o vnímaní korupcie od Transparency International sa Slovensko umiestnilo na 62. mieste, spomedzi štátov Európskej únie je to piate najhoršie umiestnenie. Horšie skončili Rumunsko, Taliansko, Bulharsko a Grécko.
Slovensko na 62. mieste
Podľa Transparency International Slovensko bol jednou z kľúčových tém tohtoročných parlamentných volieb zlyhávajúci boj s korupciou. Kampaň mnohých strán súvisela s odhaleniami prepojení politikov na bohatých podnikateľov, manipulácií verejných tendrov či zneužívania majetku štátnych firiem pre osobné a stranícke účely, ako napríklad v kauze Gorila. "Nová vláda Roberta Fica však silné protikorupčné očakávania voličov nenapĺňa, ukazuje prvých osem mesiacov jej vlády," tvrdí v tlačovej správe Transparency.
Mimovládna organizácia tiež kritizuje parlamentné strany, ktoré podľa nej napriek predvolebnému záväzku doteraz nepredložili do parlamentu návrh zmeny systému financovania politických strán.
Návrh nového zákona o verejnom obstarávaní podľa Transparency síce zapchal viaceré diery v legislatíve, na druhej strane však otvoril aj nové, ako napríklad zvýšené korupčné riziko pri strategických zákazkách. "Reformné zmeny v súdnictve ustrnuli, vláda netlačí na urýchlené vymenovanie zvoleného generálneho prokurátora Jozefa Čentéša a personálne zmeny v polícii nasvedčujú nezáujmu úspešne riešiť veľké korupčné kauzy vrátane Gorily," vyčíta Transparency.
Ficova vláda nezaznamenala korupčný škandál
Ako povedal šéf tlačového odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš, toto hodnotenie len potvrdzuje, že slovenská pobočka medzinárodnej organizácie, ktorá je silno personálne prepojená na SDKÚ-DS, dlhodobo politizuje a znevažuje značku, pod ktorou pôsobí. Tomáš dodáva, že Ficova vláda nezaznamenala počas ôsmich mesiacov svojho pôsobenia žiaden korupčný škandál.
Z krajín V4 najlepšie skončili v rebríčku Poľsko na 41. mieste, potom Maďarsko na 46. a Česká republika na 54. mieste. Na prvých miestach rebríčka o vnímaní korupcie sú Nový Zéland, Dánsko a Fínsko. Naopak, najskorumpovanejšími sú Afganistan, Severná Kórea a Somálsko. Index vnímania korupcie počíta centrála Transparency International v Berlíne.
V prípade Slovenska index zahŕňa údaje z prieskumov od siedmich inštitúcií - Svetové ekonomické fórum WEF, Freedom House, The Economist Intelligence Unit, Inštitút pre rozvoj manažmentu IMD, Bertelsmannova nadácia a analytické agentúry IHS Global Insight a Political Risk Services z roku 2011 a z úvodu roka 2012. Prieskumy vznikali medzi domácimi i zahraničnými podnikateľmi a analytikmi. Týkali sa len korupcie vo verejnom sektore.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
ISIFA/ilustračné