Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Novela zákona o službách zamestnanosti prinesie tieto zmeny...
Zdielať na

Novela zákona o službách zamestnanosti prinesie tieto zmeny...

Zvýšenie efektívnosti, adresnosti a zamedzenie zneužívaniu príspevkov nezamestnanými je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera zámerom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti. Navrhované zmeny v poskytovaní týchto príspevkov majú klásť vyššie nároky na manažovanie služieb zamestnanosti ústredím práce aj samotnými regionálnymi úradmi práce.

Zníženie administratívy, lepšie služby

"Ide o skvalitnenie služieb zamestnanosti s cieľom priblíženia sa ľuďom," povedal na piatkovej tlačovej besede Richter. Pri poskytovaní príspevkov pre uchádzačov o zamestnanie sa budú zohľadňovať špecifiká jednotlivých regiónov a uplatňovať individuálne prístupy. Novela zákona pritom prinesie aj väčšiu komunikáciu so samosprávou. minister zdôraznil, že zámerom navrhovaných zmien nie je prispieť ku konsolidácii verejných financií.

Ako uviedol generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Marián Valentovič, novela zákona tiež prinesie zníženie administratívy na úradoch práce a zmenu systému práce s nezamestnanými so zdôraznením individuálneho prístupu. Ústredie práce podľa neho pripravuje nový systém práce s voľnými pracovnými miestami, ktorého súčasťou bude jednotný portál voľných pracovných miest.

Na úrad nebude treba chodiť

Nezamestnaní po novom nebudú musieť navštevovať úrad práce a sociálnych vecí raz mesačne. Podľa rezortu práce by to malo viesť k zefektívneniu práce s nezamestnanými a k zlepšeniu spolupráce so zamestnávateľmi. Návštevy nezamestnaných na úrade za účelom preukazovania hľadania si zamestnania má určovať samotný úrad práce.

Pre zefektívnenie práce s nezamestnanými sa má stanoviť, aby si formu kontaktu dohodol nezamestnaný s úradom práce (telefonicky, e-mailom, či esemeskou). Nezamestnaný má byť k dispozícii úradu práce do troch pracovných dní od doručenia vyzvania úradom. Nezamestnaný bude tiež povinný doručiť úradu práce vyjadrenie zamestnávateľa o jeho prijatí alebo neprijatí do zamestnania.

Príspevok vo výške 50% priemernej mzdy

Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje obnoviť príspevok na podporu udržania pracovných miest pre firmy, ktoré pre vážne prevádzkové dôvody nemôžu zamestnancom prideľovať prácu, a preto im poskytujú náhradu mzdy vo výške najmenej 60 % priemerného zárobku. Štátny príspevok má byť vo výške polovice náhrady mzdy pre zamestnanca, avšak najviac vo výške 50 % z priemernej mzdy na Slovensku.

Priemerná výška príspevku by mala podľa rezortu práce dosiahnuť 76 eur. Do konca tohto roka by sa malo vďaka tomuto príspevku na Slovensku udržať 5 tisíc pracovných miest, na čo chce vláda vynaložiť 380 tisíc eur. Tento príspevok úrady práce poskytovali firmám obmedzujúcim svoju prevádzku od marca 2009 do konca roka 2011.

Príspevok pre zamestnávateľov

Príspevok na udržanie pracovných miest má byť pre tých zamestnávateľov, ktorí zachovajú pracovné miesta najmenej tri mesiace pred podaním žiadosti o príspevok a úradu preukážu zámery, akým spôsobom chcú preklenúť obdobie obmedzenia prevádzkovej činnosti. Má ísť o také obmedzenie prevádzkovej činnosti, počas ktorého nebudú zamestnancom prideľovať prácu v rozsahu najmenej 6 % a najviac 20 % ustanoveného týždenného pracovného času.

Príspevok majú úrady práce poskytovať za dni, v ktorých bola zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy vo výške 60 % zo mzdy, a to úhrne najviac v rozsahu 60 dní. Pôjde nielen o počet za sebou nasledujúcich dní, za ktoré bola zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, ale predpokladá sa aj spočítavanie prerušovaného počtu dní poberania náhrady mzdy v rámci trvania dohody o poskytnutí príspevku.

Sedem príspevkov

Od začiatku mája tohto roka nemajú mať nezamestnaní automatický nárok na sedem príspevkov. Má ísť o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevok na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, či o protipovodňový príspevok. O poskytnutí týchto príspevkov nezamestnanému má rozhodovať výbor pre otázky zamestnanosti a následne ich poskytnutie má schvaľovať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Okrem toho sa má dvanásť súčasných nástrojov aktívnej politiky trhu práce zrušiť, a to z dôvodu nízkej miery ich využívania a nedostatku finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na aktívnu politiku trhu práce. Úrady práce by už nemali ďalej poskytovať napríklad príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, či príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami.

Miesto piatich - osem rokov

Zmeny by mali nastať aj pri samotnom poskytovaní viacerých príspevkov. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (SZČ) sa má podľa nových pravidiel poskytovať na dve etapy, a to 60 % po podpise dohody a 40 % po roku prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti. Povinnosť prevádzkovať podnikanie sa má predĺžiť z najmenej dvoch na najmenej tri roky. Poberatelia tohto príspevku by mali predkladať ročné správy o prevádzkovaní SZČ počas trvania dohody.

Obdobie opätovného nároku na poskytnutie príspevku sa má predĺžiť z piatich na osem rokov. Rezort práce chce tiež zamedziť špekulatívnemu vstupu do evidencie uchádzačov o zamestnanie občanom, ktorí pozastavili SZČ, tým, že príspevok sa im môže poskytnúť až po dvanástich mesiacoch vedenia v evidencii uchádzačov. Má sa tiež ustanoviť maximálna výška príspevku, ktorú určí úrad práce a sociálnych vecí.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy