Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Euro už máme štyri roky, no mnohým to stále nedochádza
Zdielať na

Euro už máme štyri roky, no mnohým to stále nedochádza

30, 126. Toto číslo vraj u nás stále nosí v hlave až 38 percent ľudí. Slováci si na eurá ešte poriadne nezvykli a stále v obchodoch prepočítavame na staré slovenské koruny. Prieskum robila spoločnosť TNS a podľa výsledkov sme na tom o čosi horšie, ako iné krajiny únie. V priemere násobí a delí len 28 percent obyvateľov. Pozrite sa, ktoré výrobky a služby prepočítavame najčastejšie.

Stále ešte prepočítavame...

Niektorí ľudia prepočítavajú všetko, iní sa naopak s eurom okamžite skamarátili, napriek tomu sa slovenská koruna z nášho povedomia nevytráca, aj keď už eurom platíme viac ako štyri roky. "Určite je to úplne normálny proces, najmä pre tú strednú a staršiu generáciu," vraví Sylvia Porubänová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.

"Na druhej strane, samozrejme mladí ľudia a deti sú ďaleko flexibilnejší v tom, že okamžite prijímajú nové skutočnosti," hovorí ďalej Porubänová. Tak sme sa detí spýtali, či si ešte pamätajú slovenskú korunu a koľko korún by dostali za jedno euro.

Niektorí dúfajú v návrat koruny

Niektoré veci sa nám zdajú drahšie v eurách, iné zasa v korunách. Lepšie sa pozerá napríklad na ceny aút či elektroniky. Naopak, keď si vezmeme pokuty za rýchlosť, ceny výrobkov v trafike, alebo len pečiva, poriadne sa nám zatočí hlava.

Ďalším dôvodom, prečo nás myšlienky na starú menu neopúšťajú, je podľa sociologičky aj to, že niektorí dúfajú v návrat koruny. Nevymenili sme takmer 393 miliónov mincí. 721 miliónov korún v prepočte 24 miliónov eur sa tak ukrýva možno v matracoch alebo v zahraničí.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie správy