Ratingová agentúra Fitch verí Slovensku, dostali sme jednotku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Slovenska. Dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene potvrdila na stupni A+ a krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na úrovni F1. Výhľad ratingov je stabilný.
Výkon našej ekonomiky patrí medzi najlepšie
Agentúra zároveň potvrdila stropný rating Slovenska na stupni AAA. Ako informovala Fitch, potvrdenie ratingov odzrkadľuje to, že výkon slovenskej ekonomiky od začiatku globálnej finančnej krízy z rokov 2008-09 patrí k najlepším v rámci eurozóny aj v rámci strednej a východnej Európy.
Pretrvávajúca recesia v eurozóne však podľa agentúry spomalí hospodársky rast Slovenska v roku 2013 na úroveň približne 1,2 %. Fitch ďalej konštatuje, že vonkajšie financie Slovenska sa naďalej zlepšujú. Vďaka silnému rastu exportu sa slovenský bežný účet platobnej bilancie dostal v roku 2012 do prebytku. Bankový sektor Slovenska považuje agentúra za stabilný. Konštatuje však, že fiškálna konsolidácia sa v minulom roku spomalila a slovenská vláda sa čoraz viac spolieha na jednorazové opatrenia v oblasti príjmov s cieľom dosiahnuť fiškálne ciele, pričom venuje relatívne málo pozornosti výdavkovej stránke rozpočtu.
Sme vysoko závislí od automobiliek
Agentúra poznamenáva, že jej dôveru v schopnosť vlády dosiahnuť strednodobú udržateľnosť verejných financií by zvýšili väčšie štrukturálne fiškálne reformy. Slovensko zostáva vysoko závislé od svojho automobilového priemyslu, čo znamená, že jeho malú otvorenú ekonomiku ohrozujú volatility globálneho ekonomického cyklu, konštatuje Fitch. Ďalšia diverzifikácia hospodárstva a lepšia absorpcia fondov z Európskej únie by podľa agentúry pomohli riešiť vysokú štrukturálnu nezamestnanosť.
Fitch však dodáva, že nový Zákonník práce len málo rieši nepružnosť trhu práce. Agentúra ďalej konštatuje, že Slovensko, ako malá otvorená ekonomika exportujúca hlavne na trhy EÚ, je citlivé na vývoj v eurozóne. Na druhej strane však členstvo v menovej únii chráni Slovensko pred rizikami v oblasti platobnej bilancie a výmenných kurzov a krajina zostáva atraktívnym cieľom priamych zahraničných investícií.
Téme sa ďalej venuje reportér Richard Juriš. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA