Slovensko uprostred vojny o plyn. Hrozí jeho zdraženie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V spore o plyn stoja dve mocnosti. Rusko a Európska únia. A Slovensko je presne uprostred. Kameňom sváru sú dodávky ruského plynu zo strany Európskej únie na Ukrajinu, takzvaný reverz. Ak sa Slovensko v tejto situácii nesprávne rozhodne, pravdepodobne to všetci pocítime vo svojich peňaženkách.
Ukrajina nevie, koľko plynu sme im vlastne poslali
Slovensko hlási - My sme pripravení! Ak treba, plyn na Ukrajinu vieme začať posielať aj hneď teraz. "EUSTREAM v súčastnosti disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických denne," hovorí Vahram Chuguryan, hovorca EUSTREAM, spoločnosti, ktorá zabezpečuje prepravu plynu cez Európu.
Ako ukázali testy, problém je zatiaľ na ukrajinskej strane. Naši susedia totiž nevedia spočítať, koľko plynu sme im poslali. "Ukrajinský partner v súčasnosti nedisponuje potrebnými údajmi nevyhnutnými pre komerčné riadenie odovzdávania plynu," dodal Chuguryan.
Ukrajinci nám ho pošlú a my im ho vrátime
Reverzná dodávka plynu môže v praxi vyzerať aj tak, že akonáhle nám ho Ukrajinci pošlú, tak my im ho vzápätí vrátime naspäť. Podľa bežných ľudí to nedáva logiku. "Niekto na tom zarobí, ak to mám tak povedať. Tak toto nie je normálne, nemá to zmysel. To nebude fungovať," myslia si okoloidúci ľudia, ktorých sme sa pýtali na názor na túto nezvyčajnú situáciu.
Za všetkým sú ale peniaze. Ukrajinci si totiž dokážu kúpiť plyn lacnejšie z Európskej únie ako z Ruska. "Ukrajina sa snaží diverzifikovať trasy a zdroje importu plynu. Tieto snahy sa tešia silnej podpore Európskej komisie," uviedol Vahram Chuguryan, hovorca EUSTREAM.
Na koho stranu sa postaviť?
Takýto postup sa však vôbec nepozdáva Rusku ako hlavnému dodávateľovi plynu do Európy. Slovensko sa tak ocitlo v ťažkej situácii, keďže by sa malo rozhodnúť, na koho stranu sa prikloní. "Táto problematika je tak zložitá, že v súčastnosti, keď prebiehajú rokovania, nie je možné poskytnúť bližšie informácie, aby neprišlo k dezinformáciám a neboli ohrozené vyjednávacie pozície Slovenska," upresnil Stanislav Jurikovič, hovorca Ministerstva hospodárstva.
Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.
sita