Odliv zlata z Londýna. Smeruje do Indie a Číny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zlato masívne opúšťa Európu a smeruje na východ. DO Indie a do Číny. Z Londýna odišlo v prvej polovici tohto roka 10x viac zlata ako vlani v tomto čase...
Londýn tento rok opustilo už 800 ton zlata, aby si to nasmerovalo na ďaleký východ. "Špeciálne India a Čína, ktorá sa stará zhruba o 60 percent fyzického dopytu po zlate," uviedol Stanislav Pánis, analytik J&T banky.
V Číne sa zlato naozaj teší veľkej obľube. V jednej provincii dokonca mohli súťažiaci vyhrať v obchodnom dome 500 zlatých tehličiek. "Každá tehlička má hodnotu 2 800 juanov," hovorí Chie Bin, manažér obchodného domu.
Do Indie kvôli šperkárstvu
Kým v Číne fičia zlaté tehličky, v Indii niečo iné. "Je silný dopyt po zlate v dôsledku šperkárstva," dodáva Pánis.
Zlato neputuje do Ázie priamo. Cestou z Londýna si ešte urobí pauzičku vo švajčiarsku. "Kde sa väčšie tehly z Londýna pretavia na menšie," dodáva Pánis. Londýnske tehličky majú 12 a pol kilogramu, čo nie je úplne podľa ázijského gusta. "Na dodanie švajčiarskeho zlata sa v apríli čakalo tri až štyri týždne. Obyčajne stačí pritom sadnúť do auta a po zlato si prísť," uviedol Tomasz Surdy z Českej mincovne.
Cena zlata by mala stúpať
Niet sa čomu čudovať švajčiarski zlatníci sa nezastavia. Ázijský hlad po zlate oproti minulému roku stúpol desaťnásobne. "Cena zlata by mohla v nasledujúcich mesiacoch mierne stúpať," tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T banky.
Napriek istým výkyvom zlato nestráca na svojej atraktivite. Je to pochopiteľné, pretože je ho na svete obmedzené množstvo. Nie ako bankoviek, ktoré sa dajú vytláčať donekonečna. "Je to spôsobené práve tým, že investori ho považujú za uchovávateľa hodnôt alebo taký bezpečnostný prístav," uviedla Eva Sadovská, analytička Poštovej banky.
Špeciálne spravodajstvo KRIMI PLUS v sobotu o 18:00.
ISIFA