Nemecké firmy prišli na pomoc mladým Slovákom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Absurditou slovenskej nezamestnanosti je, že napriek tomu, že je šiesta najhoršia v Únii, tak kvalitné firmy, čo kvalitne platia, nevedia zohnať kvalitných ľudí. Máme teda armádu zbytočných a často mladých nezamestnaných, ktorej už prischol nelichotivý názov Stratená generácia. No a keďže achilovou pätou tejto problematiky je aj naše školstvo, zahraničné firmy berú teraz aktivitu do svojich rúk.
Neefektívne vzdelávanie
"Každý rok nám chýba 1 750 kvalifikovaných pracovníkov, či už na západe, strede, alebo východe Slovenska," informuje Guido Glania, predseda Slovensko-Nemeckej obchodnej komory.
Problémom je už klasicky obohratá platňa nášho neefektívneho vzdelávania. "Príde a vy potrebujete doňho rok až dva investovať, aby sa vôbec zoznámil s pracovným procesom a vedel vôbec pracovať," hovorí Štefan Chudoba štátny tajomník ministerstva školstva.
Nie je to ako zo socializmu
Nemecká obchodná komora rozbieha preto projekt Fit for future, ktorý má pomôcť rodičom a žiakom základných škôl, ale aj stredoškolákom. "Nie je to ako za socializmu. Nie je to špinavá robota, komíny a tak ďalej. Sú to moderné pracovné miesta," dodáva Ján Kokorák z odborného vzdelávania AHK.
"Budú dávané letáky, je aktívna webová stránka, budú informácie na bilboardoch v jednotlivých regiónoch. S hlavičkou tých firiem, ktoré sú aktívne," vysvetľuje personálny riaditeľ Roman Nosko.
Dozvedia sa, kde to má budúcnosť
Z materiálov sa dozvedia, kde to má budúcnosť. Mnohé zahraničné firmy už podporujú spôsob vzdelávania po strednej škole. Duálnemu odbornému vzdelávaniu sa venujú aj v nemeckej automobilke v Bratislave. Chalani sa tu venujú niečomu, čo znie ako úplne sci-fi. Mechatronike.
Absolventi spoznávajú mašiny, o akých sa im na strednej ani nesnívalo, plus sa učia cudziu reč. Dvere sa im tak otvárajú nielen do bratislavskej fabriky. "Keď som aj niečo v tom týždni nevedel a som sa potreboval s tým nemeckým kolegom na tom dohodnúť, tak som sa na to na tej hodine spýtal," hovorí študent mechatroniky.
ISIFA