Príspevku na starostlivosť sa seniori ani nemusia dočkať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Mesačný poplatok za pobyt v zariadení pre seniorov je priemerne asi šesťsto eur. Mnohí však hospodária s oveľa nižším dôchodkom a sú odkázaní na príspevok od samosprávy. Lenže čakanie nemá vždy šťastný koniec.
Čakateľov na príspevok je neúrekom, pre niektorých je čakanie pridlhé. Príspevky na starostlivosť pre seniorov najrýchlejšie vybavujú v Bratislavskom kraji.
V minulosti museli samosprávy do šesťdesiatich dní vybaviť žiadosť. Dnes žiadna lehota neexistuje.
Ministerstvo zverilo sociálne záležitosti ohľadom zariadení pre dôchodcov do rúk samospráv. Sťažnosti ľudí však pribúdajú A preto zodpovednosť na seba nakoniec bude musieť zobrať štát.
"Ak sa zlepši financovanie poskytovania služieb, sme za to aby sa opäť do zákona vrátila lehota na príspevok," informoval hovorca Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Michal Stužka.
Hoci samospráva posiela peniaze na sociálne služby z našich daní, najmä ak cely život pracujeme, výsledok je ten, že na staré kolená o niekoho stará viac, o niekoho menej, o iného dokonca vôbec.
Vitálny dôchodca má smolu
U nás máme dva druhy zariadení - verejných a neverejných poskytovateľov.
Cena služieb je v obidvoch rovnaká tisíc eur. Rozdiel je však v tom, že samospráva týmto zariadeniam neprispieva rovnako. Kým verejným posiela 750 eur na dôchodcu, neverejným spravidla tristo eur, na ktoré dôchodca ešte aj čaká.
Výsledok je ten, že vo verejnom zariadení svoj pobyt zaplatí dôchodca bez problémov z dôchodku a ešte mu možno aj niečo ostane, kým v neverejnom mesačne platí 700 eur.
Ak ste vitálny dôchodca, s dobrým zdravím, na zariadenie pre seniorov radšej zabudnite. Ani vás tam nevezmú.