Slovensku zastavenie výstavby South Stream vyhovuje, nepríde o milióny
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zastavenie výstavby plynovodu South Stream, ktorý mal Slovensko obísť je pre nás výhodné. Stopnutie výstavby sa Európskej komisii nepáči. Ak by nás totiž nový plynovod obchádzal, Slovensko by mohlo prísť o milióny eur za doterajší tranzit plynu. Milióny eur tak ostanú u nás doma.
Tam, kde tečie plyn, tečú aj peniaze. Maroš Šefčovič, eurokomisár pre energetickú úniu síce hovorí o energetickej nezávislosti od Ruska, lenže v praxi to znamená, že Slovensko príde o kopu peňazí
Slovensko inkasuje za tranzit plynu z Ruska ďalej na západ. Toto sú plány už stopnutého plynovodu South Stream. Obchádzal by existujúcu plynovodnú sieť, a tak by sa do slovenskej kasičky sypalo oveľa menej peňazí.
"Obchádzal by nielen Ukrajinu, ale aj Slovensko a vlastne naša strategická úloha kľúčovej tranzitnej krajiny by zmizla," vysvetľuje minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Peniaze v ohrození
Len v minulom roku mal doterajší prepravca Eustream zisk takmer 320 miliónov eur, ktorý zostáva na Slovensku. Vybudovaním alternatívnej trasy by boli tieto peniaze ohrozené. Zastavenie výstavby plynovodu pritom oficiálne nikto neoznámil.
"Dozvedeli sme sa počas tlačovej konferencie prezidenta Ruskej federácie v Turecku, že projekt South Stream končí," hovorí Šefčovič.
Medzi dvoma mlynmi
Európska komisia pritom dostala mandát, aby urovnala tento spor, čo na druhej strane pre Šefčoviča nemusí byť úplne jednoduché.
"Maroš Šefčovič ako eurokomisár to teraz nemá veľmi jednoduché, lebo je ako medzi dvoma mlynmi. Ide o to, že pre Slovensko je zastavenie South Stream výhodné, ale z pohľadu Európskej únie nevýhodné," myslí si analytik Miroslav Hajnoš.
V tomto prípade tak Slovensko môže doplatiť na svoju polohu. Staneme sa síce energeticky nezávislými, ale môže nás to stáť oveľa viac ako iné členské štáty.