Slováci odvádzajú takmer polovicu platu štátu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slováci štátu odvedú takmer polovicu platu. Slovensko má totiž nadpriemerné daňovo-odvodové zaťaženie. Odborníci tvrdia, že aj toto je príčinou vysokej nezamestnanosti u nás.
Na daniach a odvodoch zaplatíme viac, ako je priemer krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Je to cez 41 percent.
"Vieme o dlhodobej "bolačke" nášho štátu, máme nízke zaťaženie kapitálu a vyššie zdanenie práce," hovorí minister financií Peter Kažimír.
Naša nezamestnanosť je pritom na tom horšie, ako je priemer eurozóny a ešte horšie, ako je priemer samotnej Európskej únie. "Bolo by dobré, keby tí, ktorí vytvárajú pracovné miesta, najmä v súkromnom sektore, by pravdepodobne ocenili, ak by daňovo-odvodové zaťaženie bolo nižšie," myslí si analytik Marek Gábriš.
Ministerstvo financií tvrdí, že už prijalo opatrenie od 1. januára v podobe odpočítateľnej položky dane pre nízko príjmových zamestnancov.
Znepokojujúce fakty
Daňový klin, teda rozdiel medzi nákladmi na prácu a čistou mzdou, trápi na Slovensku všetkých, ako slobodných s nadpriemernou mzdou, tak aj rodiny s rôznymi zárobkami.
"Znižuje to atraktivitu zamestnávania ľudí súkromným sektorom," vysvetlil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Podľa analytikov je ešte znepokojujúci fakt, že daňový klin na Slovensku rastie rapídne vo všetkých sledovaných kategóriách OECD.
Pozrite si reportáž: